Play Station 4: Sony sosyal paylaşımlı konsolu tanıttı

Son güncelleme: 21 ŞUBAT 2013 - TSİ 17:21

Sony, 'PlayStation 4' adlı yeni nesil oyun konsolunu New York'ta kamuoyuna duyurdu.

2013 sonunda satışa sunulması planlanan konsolun sahip olduğu yeni donanım, daha üstün grafikleri ve oynanan oyunların kliplerinin sosyal medyada paylaşılabilmesini sağlıyor.

Yeni konsol, 2006'da satışa sunulan ve 75 milyon adet civarında satılan 'PlayStation 3'ün yerine geçecek.

PS4'ün en büyük rakibi ise Microsoft'un henüz tanıtmadığı yeni nesil 'Xbox 360' ve Nintendo'nun 'Wii U' ürünleri olacak.

Bungie Studios gibi yazılım devleri, PS4'e özgü içerik hazırlıyor. Bunlar arasında "paylaşımlı nişancı" video oyunu 'Destiny' de var.

Bungie imzasını taşıyan 'Halo' oyunu, 'Xbox' satışlarının artmasında önemli rol oynamıştı.

Geçen yıl 4,9 milyar dolar zarar açıklayan Sony, Mart ayında sona erecek mali yılda 200 milyon dolar civarında kâr elde etmeyi hedefliyor.

Görünümü ve diğer ayrıntılar belli değil

Yeni konsolun fiyatı, görünümü ve 4K çözünürlüğü destekleyip desteklemediği gibi konular henüz açıklığa kavuşmuş değil.

Ancak yeni ürünü "süper şarjlı" bir PC'ye benzeten Sony yetkilileri BBC'ye, ayrıntılı bilgilerin daha sonra verileceğini belirtti.

Şirketin yaz başında, bu gibi ayrıntıları açıklayabileceği tahmin ediliyor.

Sony Computer Entertainment Europe Başkanı Jim Ryan, BBC'ye yaptığı açıklamada, x86 temelli merkezi işlemci birimine (CPU) geçmeleri sayesinde, oyun geliştiricilerin işinin kolaylaşacağına dikkat çekti.

Yeni konsolun CPU ve grafik işlemci birimi (GPU) desteği, Advanced Micro Devices (AMD) tarafından sağlanıyor.

'DualShock 4' kumanda aygıtında bulunan 'Paylaş' tuşu sayesinde, oyunun bir bölümünü kaydeden kullanıcı, klibi sosyal paylaşım sitelerinde sunabilecek.

Yeni konsolun bir özelliği de, kullanıcıların arkadaşlarının erişimine izin vererek, oyunda takıldıkları kısımda yardım alabilmelerine izin vermesi.

Bağlantılar

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.