Şempanzelerin bulmaca sevgisi

Son güncelleme: 26 ŞUBAT 2013 - TSİ 12:47

Londra Zooloji Topluluğu, yaptığı bir deneyin, şempanzelerin insanlar gibi bulmaca çözmekten hoşlandıklarını ortaya koyduğunu duyurdu.

Çalışmanın sonuçları ABD'de yayımlanan ve maymungiller üzerine odaklanan yayınlar yapan American Journal of Primatology dergisinde yayımlandı.

Londra'daki ekipten Fay Clark, şempanzelerin ödül olsun ya da olmasın bulmaca çözmekten, bulmacayı sevdikleri için zevk aldıklarını söylüyor.

Brezilya bademi kırmızı zara karşı

Deney sırasında şempanzelerden delikli bir paneldeki tünelciklerden kırmızı zarları geçirmeleri istendi.

Aynı deney bademle de yapıldı ancak araştırmacılar şempanzelerin panel labirentinin sonuna ulaştırmayı başardıkları bademlerin sunduğu ödülden ayrı olarak bizzat zarları da deliklerden ilerletmekten zevk aldıklarını söylüyor.

Deneyin maymunlar için arı kovandan petek parçası koparmak gibi bir şey olduğunu belirten araştırmacılar, zar ile oynanan "labirent" oyununun daha zor olduğunu zira petek parçası gibi yapışkan olmadığını belirtiyor.

Araştırmacılar, şempanzelere ön eğitim verilmediğini ve herhangi bir şekilde zorlanıp bulmacaya yönlendirilmediklerini belirtti.

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.