Küba: Castro'nun vekili kim?

Son güncelleme: 25 ŞUBAT 2013 - TSİ 14:22

Küba'da dün açılışı yapılan ulusal meclisin 600 üyesinin sıcak karşıladığı Miguel Diaz-Canel Bermudez eski bir ordu mensubu.

Bazı yorumculara göre, Bermudez'in başkan yardımcısı seçilmesi, Castro'ların Küba'ya liderlik konusunda yeni bir yaklaşım içine girdiklerine işaret ediyor.

Bermudez, eğitimini yaptığı elektrik mühendisliğinden uzaklaşıp siyasete bölgesel düzeyde başladı.

Küba'da bir dönem yönetime danışmanlık yapan Arturo Lopez Levy, Bermudez'in "sessiz ama varlığını hissettirebilen" bir karakter olduğunu söylüyor.

Bermudez'in yükselişi

G20 zirvesinde Raul Castro'ya eşlik etti
Küba olimpiyat kafilesine Londra'da başkanlık etti
Bir yıldır televizyonda daha sık görülüyordu
Lideri olduğu bölgede turizm açılımında sonuçlar alındı
52 yaşında, elektrik mühendisi
Siyasi çalışmaları bölgelerde yoğunlaştı
Bir dönem eğitim bakanlığı yaptı
8 üyeli başkan yardımcıları konseyinin üyesiydi
Raul Castro'ya vekalet etmek için yetki aldı

tıklayın Meclisin dünkü açılışına yabancı gazeteciler alınmadı, Amerikan basını, Bermudez için Castrolara "bağlı bir isim" nitelemesini yapıyor.

Bölgelerden merkeze

Ordu mensubu olmasını izleyen yıllarda partinin bölge teşkilatlanmalarında önemli konumlara geldikten sonra Komünist Parti yönetimi içinde yükseldi; düne kadar, 8 üyeli başkan yardımcıları konseyinin üyesiydi.

"Teknokrat Bermudez"

Bu açıdan bakıldığında, en azından 7 kişiyi geride bıraktığı görülüyor.

Arturo Lopez Levy, Bermudez'in Küba'da teknokrat bir isim olarak tanındığını söylüyor.

Levy, Castro liderliğine sadakati ve gençliği ile değil sadece Bermudez'in "iyi bir yönetici olduğu için de" tercih edildiği görüşünde.

"Ordu ile yönetim arasında eşgüdüm"

Bir dönem yönetimde danışmanlık yapan Levy, Villa Clara ve Holguin bölgelerinin, Bermudez'in yetkili olduğu dönemde dış turizm yatırımları açısından sonuçlar aldığını söylüyor.

Levy, Bermudez'in önümüzdeki dönemde ordu ile merkezi yönetim arasında kurulabilecek yeni bir ilişkinin eşgüdüm işlevini yürütme fırsat ve güçlüğü ile karşı karşıya olacağını belirtiyor.

New York Times, Bermudez'in yükselişinin bir yıldır yakından görülebildiğini; bu süre içinde televizyonda daha sık görülmeye başlandığına dikkat çekiyor.

"Castro'nun halefi demek yanlış ama..."

Çoğu gözlemciye göre, Bermudez'in şimdiden Castro dönemi sonrasının ilk devlet başkanı olarak görülmesi için çok erken. Kimi gözlemciler de 2018 yılına kadar komünist partide büyük bir çekişme yaşanabileceği görüşlerini dile getiriyor.

Diğer yandan Castro'ların yerine geçebilecek bir ismin belirlenmesi de büyük bir değişime işaret ediyor.

"Castrosuz" Küba'ya doğru

Raul Castro, herhangi bir nedenle görev süresini tamamlamaz ise yerine Bermudez geçecek.

Raul Castro'nun, Küba için yeni bir lidere işaret etmesi "1959 devriminde savaşmamış bir ismin önderliği" fikrine uzak olmadığının da bir göstergesi.

New York Times'a göre, bugüne kadar devrimde savaşmış isimlerle birlikte çalışmayı tercih eden Castroların liderliğindeki Küba'da, Bermudez'e liderliğe vekalet yetkisi verilmesi, soğuk savaş sonrasında yetişen bir ismin bu konuma gelmesine olumlu bakıldığı anlamına geliyor.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.