İsrail hava savunma kalkanının üst katmanını test etti

Son güncelleme: 25 ŞUBAT 2013 - TSİ 15:10

İsrail Savunma Bakanlığı, füzesavar sisteminin son ve yeni aşamasıyla ilgili ilk testin başarıyla yapıldığını açıkladı.

Geçen kasım ayında Gazze'den atılan roketler Demir Kubbe olarak anılan sistem tarafından engellenmeye çalışılmıştı.

İsrailli yetkililer, denemesinin bugün yapıldığı açıklanan Arrow 3 füze "katmanının" ise İran'dan gelebilecek uzun menzilli füzelere karşı kurulduğunu söylüyor.

Arrow 3'ün, yüksek irtifa menzili sayesinde atmosferin yukarılarında "vuracağı" füzelerin "nükleer başlıklarının" zararlarının sınırlandırılmasına yol açacağı belirtiyor.

İsrail'in, hava savunma sistemini, 0-2000 kilometre menzil aralığında bulunan 6 katmandan oluşturmayı planladığı biliniyor.

tıklayın BBC savunma muhabirinin analizinde, İran'ın Şahab füzeleri gibi uzun menzilli balistik füzelerine karşı Arrow 2 sisteminin kullanıldığı aktarılıyor.

ABD'li uzmanlar eşlik etti

Denemeye ilişkin yapılan resmi açıklamada havada "düşman füze" vurma tatbikatı yapılmadığı, bunun daha sonrası için planlandığı söylendi.

Test atışına ABD'li uzmanların da eşlik ettiği, atılan füzenin hedeflenen hız ve manevra kabiliyetini sergileyebildiği söylendi.

Muhabirimiz, Arrow 3 sayesinde savunma katmanının muhtemel irtifa menzilinin 4 kat artacağını aktarıyor.

Demir Kubbe olarak anılan ilk "katman" 0-40 kilimetrelik bir menzile sahip. Davut'un Sapanı olarak anılan üçüncü katman ise 70-250 kilometrelik bölgeyi kollamak için tasarlandı.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.