Belayid suikastinde dört gözaltı

Son güncelleme: 26 ŞUBAT 2013 - TSİ 20:49

Tunus'ta suikaste kurban giden muhalif lider Şükrü Belayid'in öldürülmesiyle ilgili olarak dört kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

Önümüzdeki günlerde başbakan olması beklenen İçişleri Bakanı Ali Larayed ayrıca, katilin kimliğinin tespit edildiğini ve yakalama çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

Şükrü Belayid, geçen ay başkentteki evinin önünde vurularak öldürülmüştü.

Ilımlı İslamcılar'ın liderliğindeki hükümete karşı laik muhalefetin önde gelen isimlerinden biri olan Şükrü Belaid'in öldürülmesi, ülkede geniş katılımlı gösterilere neden olmuştu.

Suikastten sonra ortaya çıkan siyasi istikrarsızlık, Hamadi Cebali'nin istifasını getirmişti.

Cebali'nin yerine başbakanlık görevini üstlenmesi beklenen Larayed düzenlediği basın toplantısında, "Katilin kimliğini tespit ettik ve yakalamaya çalışıyoruz. Dört şüpheli de gözaltında. Gözaltındakiler radikal bir dini grubun üyesi" dedi.

Larayed ayrıca, gözaltındakilerden birinin tetiği çeken suikastçinin yanında bulunduğunu itiraf ettiğini söyledi.

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.