Rusya'da 'eşcinsel yasası' toplumu böldü

Son güncelleme: 27 ŞUBAT 2013 - TSİ 16:55

Rusya'da eşcinselik propagandası ile ilgili çıkarıldığı söylenen bir yasa tartışma yarattı.

Yasanın ilk taslağı, parlamentodaki ilk görüşme aşaması geçen ay sonunda geçmişti ancak yasalaşması için uzun bir süreçten daha geçmesi gerekiyor.

Yasa taslağı, escinsellerin düzenlediği etkinliklerin tanıtımının, duyurusunun yapılmasını propaganda olarak tanımlıyor.

BBC muhabiri, Rusya'da son dönemde kimi üst düzey siyasetçilerin eşcinsellere karşı suçlayıcı açıklamalar yaptığını, çocuk tacizcileri ile aynı sınıfa koyduklarını söylüyor.

Muhabirimiz, kimi durumlarda sokaklarda eşcinsel haklarını desteklemek için yapılan gösterilerde gerginlik yaşandığını da aktarıyor.

BBC muhabiri, geleneksel olarak en azından özel hayatta eşcinsellere hoşgörülü bir bakışın olduğu Rusya'da gelenekselci kesimlerin girişimleri sonucunda tartışmalı bir ortam oluşmaya başladığını belirtiyor.

Aile değerlerinin korunması için bu çevrelerin yaptığı çağrıların kilise tarafından büyük isteklilikle benimsendiğini belirten muhabirimiz, batılı liberal akımların Rusya'yı zehirlediğinden bahsedildiğini aktarıyor.

Açıklamalarda vatanseverlerin bu akımlara direnmeleri gerektiği ifadeleri de kullanılıyor.

Bağlantılar

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.