Pompei: Vezüv lavlarının altından çıkan sergi

Son güncelleme: 28 ŞUBAT 2013 - TSİ 15:48
 • Pompei sakinlerinden bir çiftin resmi
  Londra'daki British Museum'da sergilenecek parçalar arasında Roma kenti Pompei'de yaşayanlardan geriye kalanlar bulunuyor.
 • Pompei'den görünüm
  İtalya'nın kıyısındaki iki kenti ateş ve lav altında bırakan Vezüv yanardağı hala aktif.
 • Pompei'de antik yaşam günlerinden bir parça
  British Museum, "Gerçek" Romalıların hayatını sergilediğini söylüyor, imparator ve gladyatörlerin değil.
 • Pompei'dekiler arasında olan bir resim
  Felaketin tarihe başka türlü kaydedilmesine yardımcı olan arkeolojik çalışmalar "Civita" olarak anılan alanda 1748 yılında başlamıştı.
 • Pompei dönemindekiler arasında bulunan bir parça
  Parçalar, özel bir koleksiyondan da geliyor; özel koleksiyonun sahibi Fransa kökenli Burbon Kralı 3. Charles'tan başkası değil. 3. Charles'a götürülen eserler 1759-1788 yılları arasında bölgeden toplandı. Parçalar, eserler o günden beri İtalyan kenti Napoli'de bulunan Napoli Ulusal Arkeoloji Müzesi'nde tutuluyordu.
 • Pompei'nin günümüzdeki bir görünümü
  Herkülanyum ve Pompei'nin keşfi İtalyan-Roma hayatının anlaşılması açısından önem taşıyor. O döneme ait "imparatorluk parçalarının" döneme ışık tutmakta eksik kaldığı ya da yanıltıcı olduğu düşünülüyor.
 • Pompei dönemindekilerden bir heykel
  British Museum'daki etkinlik 40 yıldan sonra ilk kez gerçekleşiyor. Yeni keşfedilen parçalar da yerini alacak. Parçaların büyük bölümü İtalya dışına hiç çıkarılmamıştı.
 • Pompeidekilerden bir duvar heykel çalışması
  British Museum'un yöneticisi Neil MacGregor, Napoli ve Pompei Arkeoloji Denetleme İdaresi'nin işbirliği sayesinde gerçekleştiğini söylediği etkinlik için "Nadide parçalar cömert bir şekilde emanet edildi; daha önce hiç yurtdışına çıkarılmamışlardı" dedi.
 • Pompei'nin İtalyan-Roma günlerinden bir beşik
  Ev eşyaları arasında sallanan beşik de bulunuyor.
 • Pompei'dekilerden bir eser
  Parçalardan biri, lavlar kenti sararken birbirlerine sarılan dört aile üyesini canlandırıyor; kent kızgın lavların altına gömülürken bir köpeğin donakalmış bakışlarını canlandıran bir heykel de parçalar arasında.
 • Pompei'dekilerden bir duvar heykeli
  Duvar heykel çalışması, Londra'da 28 Mart-29 Eylül 2013 tarihleri arasında sergilenecek parçalar arasında bulunuyor. Fotoğrafların tamamının yayın hakkı: Biritish Musem Vakfı ve Soprintendenza Speciale per i Beni Archeologici di Napoli e Pompei

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.