Bangladeş: Cemaat-i İsam lideri Seyidi'ye idam cezasına olaylı protesto

Son güncelleme: 1 MART 2013 - TSİ 13:19

Bangladeş'te Cemaat-i İslam Partisi'nin üst düzey liderinin idama mahkûm edilmesi üzerine çıkan olaylarda en az 35 kişinin öldüğü bildirildi.

Savaş Suçları Mahkemesi, ülkenin en büyük siyasi partilerinden Cemaat-i İslam Partisi'nin başkan yardımcısı Dilaver Hüseyin Seyidi'yi, 1971'deki bağımsızlık savaşında 'savaş ve insanlık suçu işlediği' suçlamasıyla tıklayın dün idama mahkûm etti.

Ülkenin kuzeyinde Gaybanda bölgesinde Cemaat-i İslam taraftarları ile iktidar yanlıları arasında bugün çatışmalar çıktığı bildirildi.

1971'de Bangladeş'in Pakistan'dan ayrılarak bağımsızlığını almasına karşı çıkan Cemaat-i İslam Partisi, Pakistan yanlısı milislerin işlediği savaş suçları ile bir ilgisi olmadığını ifade ediyor.

İdamla yargılananlar arasında Cemaat-i İslam'ın eski lideri Gulam Azam, şimdiki lideri Motur Rahman Nizami, genel sekreter Ali İhsan Muhammed Mücahit ile eski bakan Bangladeş Milliyetçi Parti milletvekili Selahaddin Kader Çavduri de bulunuyor.

Resmi rakamlara göre, savaşta üç milyondan fazla kişi öldü.

Dilaver Hüseyin Seyidi kimdir?

72 yaşındaki eski milletvekili, cinayet, tecavüz, soykırım ve insanlık suçları da dahil olmak üzere toplam 19 suçtan mahkûm edildi.

Haziran 2010'da tutuklanan Seyidi, 2011'de hakkında soruşturma açılan ilk isim oldu.

Savcılar Seyidi'yi bağımsızlık savaşı sırasında El Badr grubu ile ilişkiye geçmek ve Hinduları zorla Müslüman yapmakla suçluyor.

Suçlamalar arasında Bengalli Hinduların ve bağımsızlığı destekleyenlerin malvarlığını yağmalayan bir grup kurmak da bulunuyor.

Seyidi bütün suçlamaları reddediyor. Yandaşları onun saygın bir İslam bilgini olduğunu ve çeşitli sosyal kuruluşların üyesi olduğunu, ABD ve Avrupa'da Kuran ile ilgili seminerler verdiğini ifade ediyor.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.