ABD bütçesinde 85 milyar dolarlık kesinti

Son güncelleme: 2 MART 2013 - TSİ 12:25

Amerika Birleşik Devletleri'nde kamu harcamalarında bu yıl içinde 85 milyar dolar kesinti yapılmasını öngören program Başkan Barack Obama'nın onayıyla yürürlüğe girdi.

Obama, 2 yıl önce otomatik olarak devreye girmesi kararlaştırılan bu kesintilerin Amerikan ekonomisine zarar verebileceği uyarısında bulunmuştu.

Ancak Kongre'de bu süre içinde alternatif bir kesinti programı üzerinde uzlaşılamadı.

Beyaz Saray'da dün Cumhuriyetçi Parti ve Demokrat Parti'nin Kongre liderleriyle yapılan son dakika görüşmelerinden de sonuç çıkmadı.

Uluslararası Para Fonu IMF kesintilerin küresel ekonomik büyümeyi yavaşlatabileceğini söylüyor.

BBC Washington muhabiri Mark Mardell, kesintilerin tarafları anlaşmaya mecbur etmek için özellikle ağır şekilde tasarlandığını ancak Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu elinde bulunduran Cumhuriyetçiler ile Demokrat Başkan Obama'nın uzlaşamadığını aktarıyor.

Cumhuriyetçiler vergi artışına karşı çıktı

Obama, ağırlıklı olarak askeri harcamalarda yapılacak bu kesintilerin zenginlerden daha fazla vergi alınarak dengelenmesini istiyordu.

Ama Cumhuriyetçiler vergi artışına karşı çıktı.

Barack Obama, bu kesintilerin tam olarak hayata geçirilmesiyle büyümenin binde beş oranında yavaşlayacağını ve 750 bin kişinin işsiz kalacağını söylüyor.

ABD'nin borcu 16,6 trilyon dolara ulaşmış durumda.

2011 ortalarında hükümetin borçlanma limiti konusunda bir kriz patlak vermiş ve kamu harcamalarının 10 yıl içinde 1,2 trilyon dolar azaltılmasını öngören bir öneri üzerinde uzlaşılmıştı.

85 milyar dolarlık kesinti, bu önerinin bir parçasını oluşturuyor.

Kesintilerin yarısından fazlasını askeri kalemler oluşturuyor.

Savunma Bakanı Leon Panetta, bu kesintilerin hem Amerikan ekonomisine zarar vereceğini hem de ordunun krizlere müdahale kabiliyetini zayıflatacağını söylemişti.

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.