ABD'den Mısır'a IMF koşullu yardım

Son güncelleme: 4 MART 2013 - TSİ 13:42

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Mısır ekonomisini ayağa kaldırmak için 450 milyon dolar yardım sözü verdi ama yardımın önemli kısmının aktarılması öncesinde, Mısır yönetimini IMF ile anlaşmaya çağırdı.

Mısır'ı ziyaret eden Kerry, Cumhurbaşkanı Mursi'den Nisan ayında yapılması planlanan seçimlerin serbest, adil ve şeffaf olması için her türlü önlemi almasını istedi.

Dışişleri Bakanı Kerry'nin ziyareti geçen yıl meydana gelen ve 70'ten fazla kişinin hayatını kaybettiği futbol olaylarıyla ilgili davanın yapıldığı güne rastladı.

Dava ile ilgili protestolarda olaylar çıktı ve Kerry'nin ayrılışından bir kaç saat sonra Port Said kentinde bir polis öldürüldü.

Sayıları 5 bini bulan göstericilere güvenlik güçlerinin göz yaşartıcı gazla müdahalesi sırasında yaşanan arbedede yüzlerce kişi yaralandı.

Kerry'nin Kahire'den ayrılışı da 2012'de Port Said'de 74 futbol taraftarının ölümüyle sonuçlanan olaylarla ilgili davada "adalet" talep eden yüzlerce el Ehli takımı taraftarının yolları kesmesi nedeniyle gecikti.

IMF şartı

Nisan ayında yapılacağı açıklanan seçimler, protesto gösterilerini sürdüren ana muhalif grup tarafından boykot ediliyor.

Laik Ulusal Selamet Cephesi seçim yasalarının, Cumhurbaşkanı Mursi'nin müttefiklerini avantajlı kıldığını söylüyor.

Amerikan dışişleri Bakanı Kerry dün, Mısır ziyaretinin ikinci gününde yaptığı temaslardan sonra, "Mısır'ın birliği, siyasi istikrarı ve ekonomisinin düze çıkabilmesi için çok daha mesafe kaydedilmesine ve daha fazla uzlaşmaya ihtiyaç olduğu açık" dedi.

Kerry, "Bütün toplantılarda, basit ama çok ciddi bir mesaj verdim: Tahrir meydanını bekleyen kahraman Mısırlılar hayatlarını, daha parlak bir gelecek fırsatı harcansın diye riske atmadı" diye konuştu.

Amerikalı bakan Mısırlıların biraraya gelerek ekonomiyi nasıl düze çıkaracaklarını konuşması gerektiğini kaydetti.

Kerry, Washington'un Mısır'a vaadettiği 450 milyon dolarlık bütçenin ilk dilimi olan 190 milyon doları hemen aktaracağını da açıkladı.

ABD'li bakan daha önce Mısır hükümetini Amerikan fonlarının geri kalanının da aktarılabilmesi için IMF ile 4,8 milyar dolarlık anlaşmayı imzalamaya çağırmıştı.

Mursi hükümeti geçen Kasım ayında IMF ile ilke anlaşmasına varmış ama sokak gösterilerinin yoğunlaşması ardından askıya almıştı.

Bağlantılar

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.