Çin ve ABD’den ‘Kuzey Kore’ye ortak tavır’

Son güncelleme: 5 MART 2013 - TSİ 11:40

Birleşmiş Milletler diplomatları, ABD ve Çin’in Kuzey Kore’yi nükleer denemeleri konusunda cezalandırmak amacıyla, bu ülkeye karşı bazı yeni yaptırımları öngören bir anlaşmaya imza attığını açıkladılar.

İsmini vermek istemeyen diplomatlar, iki ülke arasında Pazartesi günü anlaşmaya varıldığını, anlaşma taslağının bugün BM Güvenlik Konseyi’ne iletilmesini umduklarını belirttiler.

Anlaşmanın içeriğiyle ilgili herhangi bir ayrıntı verilmedi.

Kuzey Kore, üçüncü ve şimdiye kadarki en güçlü nükleer denemesini geçen Şubat ayında yapmış ve bu gelişme uluslararası kamuoyunun tepkisine neden olmuştu.

Şubat ayındaki deneme, Aralık 2011’de ölen eski devlet başkanı Kim Jong-il’in oğlu Kim Jong-un’un iktidara gelmesinin ardından gerçekleştirilen ilk deneme oldu.

Pyonyang denemenin, ''ABD’nin devam eden düşmanlığına karşı öz savunma amacıyla gerçekleştirildiğini'' açıklamıştı.

Çin, Kuzey Kore’nin en önemli müttefiki ve en büyük ticari ortağı olarak biliniyor.

Daha önce komşuluk ilişkilerini zedelememek gerekçesiyle Kuzey Kore’ye yönelik sert yaptırımları desteklemeyen Çin’in bu tavrında son zamanlarda değişikliğe gitmiş olabileceği düşünülüyor.

BM’den bir diplomat, Fransız haber ajansı AFP’ye yaptığı açıklamada, söz konusu anlaşma konusunda ABD ve Çin’li yetkililer arasında hararetli tartışmalar yaşandığını söyledi.

Bağlantılar

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.