Fotoğraflarla: Herschel teleskobu 'kör oluyor'

Son güncelleme: 6 MART 2013 - TSİ 16:38
 • İkizlerevi. ESA/Herschel/PACS/MESS
  Avrupa'ya ait Herschel uzay teleskobunun bu ay kapatılması planlanıyor. Herschel yıllardır yolladığı fotoğraflarla, yıldızların doğumu ve galaksilerin gelişimi konularında bilim dünyasında çığır açtı. Burada geceleri en rahat seçilebilen yıldızlardan İkizlerevi'nin saçtığı gaz bulutları görülüyor.
 • Kuğu-X. ESA/Herschel/PACS/SPIRE/HOBYS Konsorsiyumu
  Herschel, Kuğu Takımyıldızı'na ait bu karede olduğu gibi "muhteşem gaz ve toz manzaraları" gönderen teleskop olarak anılacak. Hubble gibi optik teleskopların göremediği bu bulutlar, gelecekteki yıldızların yerini belirliyor.
 • Kartal. ESA/Herschel/PACS/SPIRE/HOBYS Konsorsiyumu
  Uzak kızılötesi dedektörler sayesinde Herschel, bilindik uzay cisimleri hakkında yeni bilgiler gönderdi. Burada Serpens Takımyıldızı'nda bulunan Kartal nebulasındaki "Yaradılış Sütunları" görülüyor.
 • Büyük Ayı takımyıldızından bir bölüm: ESA/SPIRE/HerMES
  Herschel galaksilerin evrimini incelemeye de çalıştı. Bu karede Büyük Ayı takımyıldızından küçük bir bölümde yer alan sayısız galaksi görülüyor.
 • Kuyruklu yıldız. ESA/NASA/Herschel/HSSO/JPL
  Herschel'deki HIFI spektografının görevi, uzayın kimyasını çözmek. Hartley 2 kuyruklu yıldızında, Dünya'daki okyanuslara benzer su-buz kütleleri bulmuştu.
 • Andromeda. ESA/SPIRE/PACS/HELGA/EPIC/OM
  2,5 milyon ışık yılı gibi nispeten yakın bir mesafede bulunan Andromeda, bizim galaksimiz Samanyolu'na benzer büyüklükte. Bu fotoğrafta Herschel'in bulguları (turuncu), Newton XMM teleskobununkilerle (mavi) birleştirilmiş.
 • RCW 120. ESA/SPIRE/PACS/HOBYS
  Dev bir yıldızın etrafındaki gaz ve toz bulutu olan RCW 120. Bu bulutun kenarında görülen beyaz nesne, gelişimini tamamladığında Güneş'in 8-10 katı büyüklüğünde bir yıldız olacak.
 • Bükümlü kuşak. ESA/NASA/JPL-Caltech/Hi-GAL
  Herschel bize kendi galaksimiz hakkında da yeni bilgiler verdi. Burada Samanyolu'nun orta kesimlerinde 600 ışık yılı uzunluğundaki bir gaz ve toz kuşağı görülüyor. Bilim insanları bükümlü gibi görünen bu soğuk kuşağı hala açıklayamadı.

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.