Berlusconi'ye hapis cezası

Son güncelleme: 7 MART 2013 - TSİ 14:32

İtalya’nın eski Başbakanı Silvio Berlusconi, yasadışı telefon dinleme kayıtlarının yayımlanması ve gizliliğin ihlali suçlamalarından bir yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Berlusconi, 'Unipol davası' kapsamında bir siyaset adamını yasadışı yollarla dinletmek ve ses kayıtlarını ağabeyi Paolo’nin sahibi olduğu Il Giornale adlı gazetede yayımlatmakla suçlanıyor.

Berlusconi’nin kararı temyize götürmesi ve bu süreç boyunca serbest kalması bekleniyor.

Gazetenin yayımladığı telefon konuşması, 2005 yılında sigorta şirketi Unipol’ün başkanı ve Berlusconi’nin bir dönem en büyük rakibi merkez sağ partisi lideri Piero Fassino arasında geçiyor.

Unipol, BNL bankasını satın almak istiyordu.

Satış işlemleri İtalya Merkez Bankası tarafından durdurulmuştu.

Silvio Berlusconi'nin kardeşi Paolo Berlusconi da satış görüşmeleri ve sürecine ilişkin gizli bilgileri yayımladığı gerekçesiyle 2 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Mahkeme, telefon dinlemenin satın alma sürecine uygunsuz müdahale olduğu hükmüne vardı.

Eski İtalya Başbakanı hakkında vergi kaçırdığı suçlamasıyla açılan davanın ay sonunda karara bağlanması bekleniyor.

Berlusconi hakkında reşit olmayan biriyle cinsel ilişkiye girme suçlamasıyla açılan bir dava daha var.

Geçen yıl Ekim ayında da Berlusconi, vergi kaçırma suçlamasıyla bir yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Bu karar da temyiz mahkemesinde.

Suçlamaları reddeden Berlusconi, ‘taraflı’ olduklarını iddia ettiği ‘savcıların siyasi bir kan davası’ yürüttüklerini söylüyor.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.