Milyonlar Hugo Chavez için toplandı

Son güncelleme: 8 MART 2013 - TSİ 20:42

Venezuela lideri Hugo Chavez için bugün ülkenin başkenti Caracas’ta milyonlarca kişinin katıldığı büyük bir cenaze töreni gerçekleştirildi.

Venezuelalılar sabah erken saatlerinden itibaren törene katılmak üzere başkent Caracas’ta törenin yapılacağı merkezde toplandı.

Törende kalabalıklar 'Chavez yaşıyor', 'Devrim sürüyor' sloganlarını attı.

Törene İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, Küba Devlet Başkanı Raul Castro, Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales ve Belarus Devlet Başkanı Aleksander Lukaşenko’nun da aralarında yer aldığı yaklaşık 30 hükümet lideri de katıldı.

Ahmedinecad Chavez’i bir ‘şehit’ olarak tanımlayıp, onun ‘zeki ve devrimci’ bir lider olduğunu söyledi. İran lideri, “Chavez hiçbir zaman ölmeyecek” dedi ve ‘ruhunun savaşçıların kalbinde yaşayacağını’ ekledi.

Törene Latin Amerika, Afrika ve Karayipler’deki devletlerden üst düzey yöneticilerle katılım gerçekleştirirken Avrupa’dansa bunun alt düzey olması dikkat çekiyor.

ABD ise törende maslahatgüzarı ve iki Demokrat Partili politikacıyla temsil ediliyor.

Törenden sonra Chavez’in naaşı Askeri Müze'ye götürülecek.

Venezuelalılar bir hafta boyunca naaşı görmek için müzeyi ziyaret edebilecek.

Chavez’in naaşının daha sonra mumyalanması ve sürekli ziyarete açılması planlanıyor.

14 yıl boyunca Venezuela’yı yöneten 58 yaşındaki Chavez, kanserle uzun mücadelesinin ardından salı günü yaşamını yitirmişti.

Venezuela anayasasına göre devlet başkanının yokluğu durumunda ülkede bir ay içinde seçimlerin yapılması gerekiyor.

Devlet Başkan Yardımcısı Nicolas Maduro'nun yemin ederek, seçime kadar Devlet Başkanlığına vekalet etmesi etmesi bekleniyor.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.