El Kaide'nin sözcüsü yakalandı

Son güncelleme: 8 MART 2013 - TSİ 11:59

Ürdün’de yakalanan El Kaide’nin sözcüsü Süleyman Ebu Geyt, New York’ta federal mahkemede yargılanacak.

ABD Temsilciler Meclisi üyesi Peter King, geçen hafta yakalanan Geyt’in yakalanmasının El Kaide ile mücadelede ‘önemli bir zafer’ olduğunu söyledi.

11 Eylül saldırılarında parmağı olduğu belirtilen Geyt, ABD vatandaşlarını öldürmeye yönelik komplo düzenlemek suçlamasıyla Cuma günü New York federal mahkemesinde hâkim karşısına çıkıyor.

FBI Müdür Yardımcısı George Venizelos yazılı açıklamasında, “Süleyman Ebu Geyt, El Kaide’de kilit bir rol üstlenmişti. Totaliter rejimlerde bir aileyi linç etmek veya propaganda bakanlığı yapmakla kıyaslanabilecek bir rol” dedi.

Venizelos, Geyt’in konumunu ABD’yi tehdit etmek ve ABD düşmanlarını kışkırtmak için kullandığını söyledi.

Mahkeme kayıtlarına göre Süleyman Ebu Geyt, 11 Eylül olaylarından bir gün sonra zafer ilan eden Usame Bin Ladin ve Ayman El Zevahiri’nin ABD’yi tehdit eden videolarında da görülmüştü.

Kuveyt doğumlu Geyt, Ürdün’de yakalanmış, buradan ABD’ye teslim edilmişti.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.