Teselli fotoğrafı Ahmedinejad'ın başına iş açtı

Son güncelleme: 11 MART 2013 - TSİ 20:48

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmadinejad, Venezuela Cumhurbaşkanı Hugo Chavez'in yaslı ailesini teselli ederken görüntülendiği fotoğraflarla ilgili her geçen gün daha fazla eleştiriye maruz kalıyor.

Cuma günü Caracas'ta yapılan cenaze töreni sırasında, Ahmedinejad, Chavez'in 78 yaşındaki annesi Elena Frias de Chavez'i teselli ederken görüntülenmişti.

Her ne kadar fotoğrafta birbirlerine sarılmıyorlarsa da, Chavez'in annesi ve Ahmedinejad duydukları ortak acıyla yüzlerini birbine dayamış ve birbirlerinin ellerini tutmuşlar.

Birçok haber ajansı, bu beklenmedik anın fotoğraflarını yayınladı.

İslam dinine göre Müslüman erkeklerin yakın ailelerinden olmayan kadınlara dokunmaları yasak.

Ahmedinejad'ın Chavez'in ardından yaptığı heyecanlı anma konuşmasına tepkili muhafazakar gruplar, günah işlediğini ve İslam devleti olan bir ülkenin Cumhurbaşkanı olarak davranışının uygunsuz olduğunu söyledi.

Onlara göre bu Ahmedinejad'ın 'sapkın çevresi'nden etkilendiğini ve İran'ın dini lideri Ayetullah Humeyni'den giderek uzaklaştığını gösteren bir başka işaret.

Fotoşop mu değil mi?

İran hükümeti yandaşları fotoğrafın sahte olduğunu söyleyerek eleştirileri savurmaya çalıştı.

Cumhurbaşkanı'nın yakın çevresinden Muhammed Rıza Mir Tacettin, "Fotoğrafı Ahmedinejad ve Chavez'in annesi sanki birbirlerine dokunuyormuş gibi gösterecek bir açıdan çekmişler" dedi.

Ancak daha sonra fotoğrafın fotoşoplu başka bir versiyonu İran internet sitelerinde dolaşmaya başladı.

Fotoğrafın bu halinde Ahmedinejad ileri yaşlarda bir adamla aynı pozda görünüyor.

Cumhurbaşkanı'nın destekçileri fotoğrafın aslının bu olduğunu, Ahmedinejad'ın Chavez'in amcasının elini tuttuğunu ve diğer versiyonun fotoşoplu olduğunu iddia ediyor.

Ancak yakından bakıldığında Chavez'in amcası olduğu iddia edilen kişinin, Mısır'da muhalefet lideri ve BM Atom Enerjisi Kurumu'nun eski başkanı Muhammed El Baradey olduğu görülüyor.

El Baradey gerçek hayatta Ahmedinejad'dan daha uzun boylu ancak fotoğrafta ondan çok daha kısa görünüyor.

Acele özür

Chavez'in annesi ile görüntülendiği fotoğraf nedeniyle Ahmedinejad'ı eleştiren Entekhab internet sitesi, fotoğrafın diğer versiyonunun ortaya çıkmasının ardından özür diledi.

İnternet sitesinin yetkilileri Daily Telegraph gazetesini "fotoğrafı amatör bir şekilde fotoşoplamakla" suçladı.

Ahmedinejad yanlısı sitelerin ve blogların ihtiyacı olan tam da buydu. Ancak Entekhab birkaç saat sonra özrünü geri çekti.

Entekhab'ın açıklamasında şöyle deniyor: "Ahmedinejad'ın ve yanındaki erkeğin fotoğrafını gördükten sonra muhabirlerimizden biri fotoğrafın orijinalinin bu olduğunu sanmış. Önemli bir tespit yaptığını düşünerek editörü bilgilendirmeden haberi basmış. Ancak malesef Ahmedinejad ve Chavez'in annesini gösteren fotoğraf gerçek".

Ahmedinejad karşıtı internet siteleri ayrıca Ahmedinejad'ın Hugo Chavez'in kızlarına sarıldığını gösteren başka bir fotoğraf yayınladı.

Cumhurbaşkanı'nın destekçileri bu iddiaların, Haziran'da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde Ahmedinejad'ın itibarını sarsmak için ortaya atıldığını söylüyor.

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.