Papalık seçiminden önce son dönemeç

Son güncelleme: 11 MART 2013 - TSİ 16:07

Geçen ay sürpriz bir kararla istifa eden Papa 16'ncı Benediktus'un halefini belirleceyek kardinaller, Salı günkü oylamadan önce son toplantılarını yapmak üzere bir araya geldi.

Geçen hafta Kardinaller Meclisi'nde dünyanın farklı bölgelerinden 130'dan fazla kardinal konuşma yaptı.

80 yaşın altındaki 115 kardinal oylama öncesinde Vatikan'daki bir otele kapanacak.

Ardından San Pietro Bazilikası'ndaki ayine katılacak olan kardinaller öğleden sonra oy kullanmak için Sistine Şapel'ine inecek.

Seçimde kullanılan oy pusulaları yakılacak ve muhtemelen şapelin paslı bacasından siyah duman yükselecek. Siyah duman Papa'nın seçilemediği anlamına geliyor.

tıklayın Yeni Papa kim olacak? Adaylar için tıklayın

İlk oylamada sonuç beklendiği gibi olursa Çarşamba'dan itibaren, adaylardan biri 77 oya yani üçte iki çoğunluğa ulaşıncaya kadar her gün ikisi öğleden önce, ikisi de öğleden sonra toplam dört oylama daha yapılacak.

Bacadan yükselecek beyaz duman, dünyadaki yaklaşık bir milyar 200 milyon Katolik'e yeni ruhani liderlerinin seçildiğini müjdeleyecek.

2005'teki papalık seçimi iki gün sürmüştü.

İtalyan basınına sızdığı iddia edilen bilgilere göre kardinaller ikiye bölünmüş durumda.

Ayrışma Vatikan'ın idari merkezi Curia'da görevli kardinallerle, burada reform yapılmasını isteyen başka bölgelerde görevli kardinaller arasında yaşanıyor.

Reform yanlıları yeni Papa'nın Vatikan'da yozlaşmayla mücadele etmesi gerektiğini söylüyor.

Bu gruptakiler, Katolik Kilisesi yönetiminin daha etkin olmasını, diğer dini liderle daha fazla bilgi ve yetki paylaşması gerektiğine dikkat çekiyor.

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.