'PKK 8 rehineyi heyete teslim etti'

PKK'nın elinde bulunan sekiz kamu görevlisi, Türkiye’den giden heyete teslim edildi.

Fransız Haber Ajansı AFP’ye konuşan BDP milletvekili Hüsamettin Zemberoğlu, ‘rehineleri güvenli bir şekilde teslim aldıklarını’ söyledi.

Fırat Haber Ajansı (ANF), teslimden sonra PKK'lılar ile heyet üyelerinin ortak basın açıklaması düzenlediğini bildirdi.

ANF, teslimin gerçekleştiği alanda PKK adına Baver Dersim'in “Buradaki amaç tamamen sürece katkı sunmaktır. Şimdiye kadar olduğu gibi elimizde bulunan esir askere karşı olumsuz bir muamelede bulunulmamıştır. Önceki yıllarda aldığımız esirlere olduğu gibi bu esirlere de ne onurlarını kırıcı, ne de rencide edici her hangi bir davranış gösterilmemiştir. Esirlerin teslim edilmesi tamamen insanidir. Her hangi bir pazarlık konusu değildir. Bugün burada bulunmamızın nedeni Kürt sorununun halen çözülmemiş olmasıdır" diye konuştuğunu aktarıyor.

Kamu görevlilerinin Zaho'da aileleri ile görüştürüldükten sonra heyetle Zaho'dan ayrıldığı bildiriliyor.

Heyet daha sonra Türkiye'ye geçiş yapmak üzere Habur Sınır Kapısı'na gitti.

Bu arada Cumhurbaşkanı Abdullah Gül kamu görevlilerinin teslimiyle ilgili olarak "Uzun süre memleketten uzakta olan ve haber alamadığımız vatandaşlarımızın sağ salim dönmesi sevindirici. Şiddet, silah durursa o zaman güvenlik politikalarından reform politikalarına geçiş kolay olur. Böyle bir süreçteyiz, herkes bunun kıymetini bilsin ve neticeler iyi olsun" diye konuştu.

Kaçırılan kamu görevlilerinin teslim alınması için oluşturulan heyette, MAZLUMDER Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal, Genel Başkan Yardımcısı Selahattin Çoban, İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, BDP Hakkari Milletvekili Adil Kurt ve Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu bulunuyor.

MİT ile PKK lideri Abdullah Öcalan arasındaki görüşme sürecinde PKK'nın rehin tuttuğu kamu görevlilerinin durumu da gündeme gelmiş; bu ayın başında PKK, rehineleri serbest bırakacağını duyurmuştu.

PKK tarafından dün yapılan açıklamada teslimin bugün gerçekleştirileceği bildirilmişti.