Çin: Milyonlarca kişinin su kaynağında 6 bin domuz leşi

Çinli yetkililer Şangay'da Huangpu nehrinde bulunan domuz leşi sayısının 6 bine ulaştığını açıkladı.

Açıklamada Salı günü itibariyle nehirden 5,916 domuz ölüsü çkarıldığı belirtildi.

Ancak yetkililer nehir suyunun güvenli olduğunu ve suyun kalitesinin hükümetin koyduğu standartlara uygun olduğunu söyledi.

Domuz leşlerinin Zheijang şehrinin Jiaxing bölgesinden gelmiş olabileceği düşünülüyor ancak domuzların ölüm nedeni henüz belli değil.

Şangay belediyesi bir açıklama yaparak kentin ana içme suyu kaynağı olan nehir suyunun güvenli olduğunu söyledi. Ayrıca marketlerde satılan domuz ürünlerinde herhangi bir hastalık izine de rastlanmadığı kaydedildi.

Ancak Çin'de twitter'a benzeyen weibo kullanıcıları hükümetin açıklamasını şüpheyle karşıladı.

Kullanıcılardan Şi Likin "Kadrolar ve yetkililer sizin için çalışmaya hazırız ama zehirlenerek ölmemize izin vermeyin. Yoksa size kim hizmet edecek? Lütfen bunu iki defa düşünün" diye yazdı.

Başka bir iletide "Nehir suyunun rengi dışkıya benziyor. İçinde domuz leşi olmasaydı bile içilecek durumda değil" deniliyor.

BBC muhabiri John Sudworth halkın panik içinde olmadığını ancak endişeli olduğunu belirtiyor. Sudworth, Çinlilerin lağımdan çıkarılan yağın yiyeceklerde kullanılması ya da bebek mamalarında akışkanlaştırıcı madde bulunması gibi skandallara alışık olduğunu söylüyor.

Çin'de çevre kirliliği

Hükümet nehirden çıkarılan domuz leşi sayısının azaldığını bildirdi.

Yapılan labaratuar testlerinde bazı domuzlarda yaygın bir domuz hastalığı olan ancak insanları etkilemeyen bir hastalık olan 'domuz sirkovirüsü' bulundu.

Domuz leşlerinin Şangay'ın yukarısında Jiaxing'deki domuz çiftliklerinden atılmış olabileceği belirtiliyor.

Jiaxing yerel yönetim sözcüsü Wang Dengfeng düzenlediği basın toplantısında "Şangay'da bulunan domuz leşlerinin bruadan gitmiş olabileceği ihtimalini reddetmiyoruz. Ancak tam olarak emin değiliz" dedi.

Domuzların kulağındaki etiketlerde Jiaxing'den oldukları yazılı ancak etiket sadece doğdukları yeri gösteriyor.

Sözcü, domuzların nerede yetiştirildiğinin belli olmadığını söyledi.

Jiaxing yetkilileri domuzların soğuk hava nedeniyle de ölmüş olabileceğini belirtiyor.

Devlete ait Global Times gazetesindeki bir köşe yazısında domuz leşi skandalının Çin'de hava ve su kirliliği üzerine endişelerin arttığı bir dönemde yaşandığını vurguluyor.

Yazıda, yetkililerin "içme suyunun kalitesi konusunda açıklama yapması gerektiği" belirtiliyor.