Çin'de Şi'nin cumhurbaşkanlığına onay

Çin Ulusal Halk Kongresi, Kasım'da Komünist Parti Genel Sekreterliği'ne seçilen Şi Jinping'in cumhurbaşkanlığını onayladı.

Şi, Hu Jintao'nun yerini alacak. Kongre'nin yıllık toplantıları sırasında yapılan oylamada Şi, 2952 temsilcinin oyunu aldı. Üç kişi çekimser kalırken Şi'ye bir "Hayır" oyu çıktı.

Yeni başbakanın da Cuma günü seçilmesi bekleniyor. Bu göreve Li Keqiang'ın getirilmesine kesin gözüyle bakılıyor ve oylamalar sembolik olarak görülüyor.

Şi'nin cumhurbaşkanlığının onaylanmasıyla liderlik değişimi süreci tamamlanmış oldu. Yeni seçilen liderler, Çin'in önümüzdeki 10 yılına yön verecek.

Cumhurbaşkanı yardımcılığına ise Li Yuançao getirildi. Cumhurbaşkanlığı yardımcılığı sembolik bir görev ve Li, yedi üyeli Komünist Parti Merkez Komitesi'nde (Politbüro) yer almıyor.

61 yaşındaki Li, daha önce Komünist Parti'nin atamaları ve halka danışma süreçlerinde reforma gidilmesi çağrısında bulunmuştu.

Orduyla yakın ilişkisi ve kamu işletmelerine destek vermesi, Şi Jinping'in muhafazakârlığının işareti olarak gösteriliyor.

1953'te Pekin'de doğan Şi Cinping, Çinghua Üniversitesi'nde kimya mühendisliği okudu. 1974'te Çin Komünist Partisi'ne katıldı. Hebei, Fujian ve Zejiang bölgelerinde çalıştıktan sonra 2007'de Şanghay'da parti sorumlusu olarak görev aldı.

Şi Cinping'in, 2004'teki bir konuşmasında parti yetkililerine şunları söylediği belirtiliyor:

"Eşlerinize, çocuklarınıza, akrabalarınıza, arkadaşlarınıza ve personelinize sahip çıkın; iktidarı kişisel çıkarlarınız için kullanmayın."

İlgili haberler