İtalya'da siyasi çıkmaz

İtalya'da yeni parlamento üç hafta önce yapılan seçimlerin ardından ilk toplantısını yaparken koalisyon pazarlıklarındaki çıkmaz aşılamadı.

Parlamentonun ilk oturumunda Meclis'in alt kanadı ve Senato'nun başkanları belirlemek için yapılan oylamadan sonuç alınamadı. Hükümeti kurabilmek için gerekli olan Senato çoğunluğunu sağlayamayan merkez-sol Demokrat Parti'nin (PD) lideri Pier Luigi Barsani, komedyen Beppe Grillo'nun liderliğindeki Beş Yıldız (M5S) hareketini ikna edemedi. Koalisyon görüşmelerinde uzlaşma sağlanamazsa yeniden seçimlere gidilmesi gerekecek. Siyasi belirsizliğin borç krizi içindeki İtalya'nın borçlanma maliyetlerini daha da artırabileceği belirtiliyor. Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano, gelecek hafta koalisyon seçeneklerini değerlendirmek üzere parti liderleriyle bir araya gelecek. Ancak meclis başkanlığı seçimlerindeki tablo, partilerin uzlaşmasının kolay olmayacağına işaret ediyor.

Siyah duman

İtalyan medyası, meclis ve senato başkanlığı seçimlerinden sonuç alınamamasını papalık seçimlerindeki siyah dumana benzetti. Papalık seçimlerinde kardinallerin oy pusuluları yakılıyor ve bacanın dumanından siyah duman çıkması papanın seçilemediğine işaret ediyor. Papa'nın seçilmesi ise beyaz dumanla duyuruluyor. Seçimlerde komedyen Beppe Grillo'nun Beş Yıldız hareketi sürpriz bir başarıyla oyların yaklaşık yüzde 25'ini almıştı. Beş Yıldız Hareketi seçimlerde alt mecliste 54 senatoda da 109 sandalye elde etmişti. Hareketin hiçbir üyesinin milletvekilliği ve senatörlük deneyimi yok. Beş yıldız üyeleri diğer üyelere kıyasla genç ve bir çoğu kadın. Bu sayade kadınların parlamentodaki temsil oranı yüzde 20'den yüzde 31'e çıktı.

İlgili haberler