Kıbrıs krizi: Ek vergide 'küçük geri adım'

Kıbrıs'ta mevduat sahiplerinden vergi alınması önerisine halkın şiddetli tepki göstermesi maliye bakanlığının geri adım atmasına neden oldu.

Bakanlığın sunduğu son tasarıya göre, 20 bin Euro'dan az mevduat sahipleri vergiden muaf tutulacak.

Yeni tasarı, 20 bin ila 100 bin Euro arasındaki mevduatlara %6.75, 100 bin Euro'nun üstü için ise %9,9 oranında bir defaya mahsus vergi uygulanmasını içeriyor.

Daha önceki tasarı 100 bin Euro'nun altındaki tüm mevduatlara % 6,75 oranında vergi uygulanmasını öngörüyordu.

Mevduatlara uygulanacak bu vergi, Avrupa Birliği ve IMF'nin Kıbrıs'ta bankaların kurtarılması için sağlayacağı 10 milyar Euro tutarındaki kredi paketine önkoşul olarak getiriliyor.

Paketin parlamentoda onaylanması için birkaç kez ertelenen oylamanın bugün yapılması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades paketin onaylanmaması halinde Kıbrıs'ın iflas edeceği uyarısında bulunarak tüm partileri destek vermeye çağırdı.

Paketi değiştirme çabaları

Mevduat sahiplerine vergi uygulaması önerisine halkın tepki göstermesi ve para çekmek için bankalara akın etmesi üzerine Euro bölgesi maliye bakanları, Kıbrıs hükümetine, alınacak vergilerde küçük birikim sahiplerini koruması çağrısında bulundu.

Avrupa Birliği ve IMF'nin sağlayacağı krediyle ilgili şartların değiştirilmesine yönelik çabalar sürerken Kıbrıs'ta bankaların Perşembe gününe kadar kapalı kalacağı belirtiliyor. Avrupa Birliği ve IMF'nin sağlayacağı krediyle ilgili şartların değiştirilmesine yönelik çabalar sürerken Kıbrıs'ta bankaların Perşembe gününe kadar kapalı kalacağı belirtiliyor. 10 milyar Euro'luk kurtarma paketi için parlamentoda birkaç kez ertelenen oylamanın bugün yapılması bekleniyor.

Ruslar öfkeli

Hükümetin büyük mevduat sahiplerinden daha çok, küçük mevduat sahiplerinden daha az vergi alma çabaları Kıbrıs bankalarında milyarlarca Euro'su bulunan Rusları öfkelendirdi. Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin, verginin "adaletsiz, gayri-profesyonel ve tehlikeli" olduğunu söyledi ve Avrupa Birliği'nin Kıbrıs'la ilgili karar sürecine Rusya'nın dahil edilmediğini belirtti. Avrupa Birliği ile Kıbrıs arasında varılan anlaşma uyarınca 100 bin Euro'nun üzerindeki mevduatlardan yüzde 9,9 oranında vergi alınacak. Kararın açıklanmasından sonra mevduat sahipleri bankalara akın ederek paralarını çekmeye çalıştılar. Avrupa Birliği mali krizin başlamasından sonra birlik sınırları içinde 100 bin Euro'nun altındaki mevduatlar güvence altına alınmıştı. Birçok gözlemci Kıbrıs'la ilgili kararın bu anlaşmanın özüne aykırı olduğunu, uygulamanın Euro bölgesinde bankalara güveni zedeleyebileceğini belirtiyor. Euro bölgesi maliye bakanları Pazartesi akşamı telekonferans yoluyla Kıbrıs'a dayatılan şartları görüştü. Euro bölgesi Başkanı Jeroen Dijsselbloem, toplantıdan sonra yaptığı açıklamda, grubun 100 bin Euro'ya kadar olan mevduatların tamamen garanti altında olması ilkesine bağlı olduklarını, küçük mevduat sahiplerinin büyük mevduat sahiplerinden ayrı tutulması gerektiğini söyledi. Mevduat sahiplerinden 5,8 milyar toplanması hedefleniyor. Jeroen Dijsselbloem, bu rakamın değişmemesi koşuluyla yükün büyük mevduat sahiplerine kaydırılabileceğini söyledi. Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades, Pazartesi günü, meclis binasında bakanlar ve miletvekilleriyle bir araya geldi. Görüşmeler sırasında yüzlerce kişi meclis önünde protesto gösterisi yaptı. Lefkoşa'da bulunan BBC muhabiri Mark Lowen'a göre, Anastasiades'in 100 bin Euro'nun altındaki mevduatlardan yüzde 3, üstündeki mevduatlardan da yüzde 12,5 vergi alınmasını istediği konuşuluyor. Parlamentodaki oylamanın bugün Türkiye saatiyle 18.00'de başlaması planlanıyor.

İlgili haberler