Rus paraları Kıbrıs'tan kaçar mı?

Kıbrıs'ta Rusya vatandaşlarına ait banka hesaplarının başka ülkelere kaydırılacağı endişesi yaşanıyor.

Bu durum, bankaların halihazırda var olan sorunlarını derinleştirebilir.

Euro Bölgesindeki krizle paralel olarak sorunlar yaşayan bankacılık sistemini kurtarmaya çalışan Kıbrıs, tek seferlik mevduat vergisi uygulayacağını açıklamış; halktan tepki gelmiş, paketin ayrıntıları Avrupa Birliği'nin de dahil olduğu bir tartışmaya yol açmıştı.

Hükümet, mevduatlardan belli bir oranda tahsilat yapmak istiyor; bu yöndeki yasal hazırlık tepki topluyor.

Kesinti yapılacak mevduat hesapları arasında Rus vatandaşlarına ait olanlar da var.

31 milyar dolar

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody'e göre Rusların Kıbrıs'ta 31 milyar dolar nakiti bulunuyor; bunun 12 milyar doları Rusya merkezli bankalara, 19 milyar doları ise işadamları ve bireysel müşterilere ait.

Bu paraların Rusya'dan kaçırılan ve kayıt dışı faaliyetlerin ürünü olduğu iddiası özellikle Almanya'da kimilerince dile getiriliyor.

Alman dış istihbarat servisinin sızdırılan bir belgesini kaynak gösteren Der Spiegel dergisi, Kıbrıs'a gelmesi gündemde olan kredilerden en çok Rus vatandaşlarının yararlanacağını iddia etti.

İki ülke arasında sıkı parasal ilişkiler Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra ortaya çıkan ve oligarklar olarak anılan zengin Rusların paralarını merkezi denetimnden uzaklaştırmak için Kıbrıs'a göndermeye başlamalarıyla ortaya çıkmıştı.

"Singpur ya da Dubai"

BBC'den Ekaterina Drobinina ile konuşan bir Rus işadamı, arkadaşları ya da çalışma arkadaşlarının paralarını derhal Sİngapur ya da Dubai'ye aktaracaklarını söyledi.

Analistler Rus işadamanını dillendirdiği hissiyatı doğrular nitelikte tahminler yapıyor.

Paragone Danışma Grubu'ndan Alexsandır Zaharov "Memnuniyetsizliği büyük olan Ruslar, paralarını başka yerlere götürecektir." diyor.

Paraların dışarıya kaçmaması için Kıbrıs'ta önlemler alınıyor.

Büyük miktarda paranın halihazırda dışarıya çıktığını söyleyenler de var: Vergi Danışmanlığı UK adlı İngiltere merkezli şirketten Edward Savulyak, "Kıbrıs'ta hala parası olan tek bir Rus milyoner bile bilmiyorum." diyor.

Savulyak, bireysel yatırımcı olan çok sayıda Rus'un ise yüzbinlerce dolarla ifade edilen mevduatlarını Kıbrıs'ta tutmaya devam ettiklerini ama milyonluk mevduatların çıktığını söylüyor.

Savulyak, söz konusu Rusların paralarını bir yıl kadar önce başka yerlere transfer ettiklerini; bunu yaptıkları sırada Kıbrıs bankalarındaki krizin işaretlerinin ortaya çıktığını söylüyor.

İlgili haberler