Suriyeli muhalifler İstanbul'da başbakan seçti

Suriye muhalefeti, İstanbul toplantısında ABD'de yaşayan işadamı Hasan Hitto'yu, isyancıların elindeki bölgelerden sorumlu olacak hükümetin başbakanı seçti.

Hitto'nun ilk görevi, muhalefetin hakimiyetindeki bölgelere hizmet götürecek bir hükümet kurmak olacak. Şam doğumlu olan Hitto, toplantıda 48 temsilciden 35'inin oyunu aldı. Ulusal Koalisyon liderleri seçimin "demokratik" ve "şeffaf" olduğunu söyledi. Bazı önde gelen muhalefet liderlerinin Hitto'nun askeri tecrübebesi olmamasına tepki olarak oylamaya katılmadıkları belirtiliyor. 50 yaşındaki Hitto, geçen Kasım'da isyancıların elindeki bölgelere yardımların koordine edilmesine katkıda bulunmak için Teksas'tan Türkiye'ye gitmişti. Seçimden önce Özgür Suriye Ordusu, 'herhangi bir hükümetin 'şemsiyesi altında çalışmaya hazır olduğunu' duyurmuştu. Özgür Suriye Ordusu'nun komutanı Tuğgeneral Selim İdris, AFP ajansına "Bu hükümetin izinden gitmeyen bütün kurumlar yasadışı kabul edilecektir ve yargılanacaktır" dedi. Son aylarda isyancılar, Suriye'nin kuzeyinde geniş bir alanı ele geçirdi. Bu topraklar şu anda yerel konseyler ve silahlı gruplar tarafından idare ediliyor. Bu bölgelerde isyancıların mahkemeleri ve hapishaneleri var. Ancak söz konusu yerlerde su ve elektrik sıkıntısı yaşanıyor.

ABD: İsyancıların silahlandırılmasına engel olmayız

Bu arada Amerika Birleşik Devleleri, diğer ülkelerin Suriyeli isyancıları silahlandırmasına engel olmayacağını açıkladı. Geçen hafta Fransa ve İngiltere isyancılara silah gönderilebilmesi için Avrupa Birliği'nin Suriye'ye silah ambargosunu kaldırmasını desteklediklerini açıklamıştı. Bazı Avrupa Birliği üyeleri bu silahların "yanlış kişilerin" eline geçmesinden endişe ediyor.

Avrupa Birliği dışişleri bakanlarının konuyu bu hafta ele almaları bekleniyor. Ambargonun kaldırılmasına ilişkin oylamanın Mayıs'ta yapılacağı belirtiliyor.

İlgili haberler