Kıbrıs Rusya'dan 'kredi istedi'

Kıbrıs'ın mali kriz ile baş etmek için Rusya'dan kredi istediği bildiriliyor.

Reuters Ajansı Moskova'ya giden maliye bakanı Michael Sarris'in kredi başvurusu yaptığını duyuruyor.

Kıbrıs'taki kriz nedeniyle bankalar açılamıyor; borsada da işlem yapılmıyor.

Bankaların yarın açılması öngörülüyor ancak Almanya maliye bakanı gerekli koşullar oluşmazsa bankaların kapalı kalabileceğini söyledi.

Siyasi parti liderleri de Lefkoşa'da toplandı.

Alternatif arayışı

Liderlerin önündeki muhtemel seçeneklerin bankaların yeniden yapılandırılması, tahvili ihracatı ve Rusya'dan daha çok yardım olduğu belirtiliyor.

Avrupa Birliği ve IMF ile kurtarma kredisi uzlaşması kapsamında Kıbrıs'a 10 milyar Euro verilecek, Kıbrıs'ta buna karşılık bazı adımlar atacak, kendi adına 5,8 milyar Euro toplayacaktı.

Almanya: Bankalar hiç açılmayabilir

Almanya, kurtarma planının kabul edilmemesi durumunda ülkedeki bankaların bir daha hiç açılamayabileceği uyarısında bulundu.

Maliye Bakanı Wolfgang Schauble, kurtarma paketinin koşullarının kabul edilmemesi halinde Kıbrıs'ta zor durumdaki bankaların bir daha açılamayabileceği uyarısında bulundu.

Schauble, Kıbrıs bankalarının acil kaynak bulamamaları durumunda iflasa sürükleneceklerini söyledi.

Bankalar, mevduat sahiplerinin kitlesel olarak para çekmesini önlemek için yarına kadar kapalı; borsada da işlem yapılmıyor.

Mevduat vergisi neydi?

Kıbrıs yönetimi 100 bin Euro'ya kadar olan mevduatlardan bir defaya mahsus olmak üzere yüzde 6,75 vergi alacaktı.

Maliye Bakanlığı dün 20 bin Euro'ya kadar olan mevduatlardan vergi alınmayacağını, 100 bin Euro'dan büyük mevduatlardan ise yüzde 9,9 oranında vergi alınacağını açıkladı.

Hükümet, vergi nedeniyle büyük yatırımcıların Kıbrıs'ı terk edebileceğinden, bunun da mali sistemi çökertebileceğinden endişe ediyor.

İlgili haberler