Kıbrıs'ta bankalar iki gün daha kapalı kalıyor

Kıbrıs, mali krize çözüm bulmak için çaba harcanırken merkez bankası yetkilileri banka şubelerinin iki gün daha kapalı olacağını duyurdu.

Bankacılık şube sistemi askıya alınırken borsada bugün işlem yapılmadı.

Şubeler son olarak geçen hafta açılmıştı.

Para akışkanlığı konusunda yetkililerin endişe yaşadığı haberleri arasında mevduat sahiplerinin hesaplarını kapatmalarının önüne geçilmek için elektronik önlemler de alınmıştı.

Kimi zaman düzenlenen gösterilerde tepki dile getiriliyor.

Perşembe ve Cuma kapalı

Merkez Bankası sazcüsü Aliki Stilianu, şubelerin yarın ve cuma günü kapalı olacağını söyledi.

Kıbrıs yönetimi, mali krize karşı IMF'den ve Avrupa Bankası'ndan kredi almak istemiş ancak kredinin yasal düzenlemesi ile ilgili tartışma, süreci tıkamıştı.

Tartışmanın merkezinde yasal düzenlemede yer alan ve belli hesap sahiplerinin tek seferlik bir vergi ödemesi bulunuyordu.

Mevduat vergisinin dahil edildiği ilgili yasa tasarısı dün meclisteki oylamada reddedildi.

Maliye bakanı Michael Sarris, Moskova ile bir kredi anlaşmasına varmak için Rusya'ya gitti; siyasi liderler de görüşmelerde bulundu.

Reuters Ajansı, Moskova'ya giden maliye bakanının kredi başvurusu yaptığını duyurdu.

Fransız Haber Ajansı'nın haberine göre Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev, Kıbrıs ile bir mali anlaşmanın Rusya-Avrupa Birliği ilişkilerine zarar vermemesini umduğunu söyledi.

Rusya, geçtiğimiz yıllarda da Kıbrıs'a yüklüce bir kredi açmıştı.

Kıbrıs'ta büyük miktarda Rus mali varlığı bulunuyor.

Alternatif arayışı

Bankaların yeniden yapılandırılması, tahvili ihracatı ve Rusya'dan daha çok yardım hükümetin önündeki diğer bazı seçenekler.

Avrupa Birliği ve IMF ile kurtarma kredisi uzlaşması kapsamında, Kıbrıs'a 10 milyar Euro verilecek Kıbrıs'ta buna karşılık bazı adımlar atacak, kendi adına 5,8 milyar Euro toplayacaktı.

Almanya: Bankalar hiç açılmayabilir

Almanya, kurtarma planının kabul edilmemesi durumunda, ülkedeki bankaların bir daha hiç açılamayabileceği uyarısında bulundu.

Maliye Bakanı Wolfgang Schauble, kurtarma paketinin koşullarının kabul edilmemesi halinde Kıbrıs'ta zor durumdaki bankaların bir daha açılamayabileceği uyarısında bulundu.

Schauble, Kıbrıs bankalarının acil kaynak bulamamaları durumunda iflasa sürükleneceklerini söyledi.

Mevduat vergisi neydi?

Kıbrıs yönetimi 100 bin Euro'ya kadar olan mevduatlardan bir defaya mahsus olmak üzere yüzde 6,75 vergi alacaktı.

Maliye Bakanlığı dün 20 bin Euro'ya kadar olan mevduatlardan vergi alınmayacağını, 100 bin Euro'dan büyük mevduatlardan ise yüzde 9,9 oranında vergi alınacağını açıkladı.

İlgili haberler