Diyarbakır'da Öcalan'ın mesajı bekleniyor

Diyarbakır'da bugün yapılacak Nevruz kutlamalarında PKK'nın hapisteki lideri Abdullah Öcalan'ın çözüme ilişkin "yol haritası" ve mesajının okunması bekleniyor.

Barış ve Demokrasi Partisi Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, İmralı'dan alınan mesajın iki milletvekili tarafından Türkçe ve Kürtçe okunacağını söyledi.

Öcalan'ın gönderdiği mesajı nevruz alanında BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan'ın Kürtçe, stanbulMilletvekili Sırrı Süreyya Önder'in de Türkçe okuyacağı belirtildi.

Öcalan Nevruz kutlamalarında "tarihi bir çağrıda" bulunacağını söylemiş, "çözümün askeri ve siyasi bütün ayaklarına dair doyurucu bilgiler içereceğini" belirtmişti.

Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Demir, CNN Türk'e açıklamasında Nevruz kutlamaları için bugün kente bir milyon kişinin gelmesini beklediklerini söyledi. BDP'nin kutlamalar için beş bin gönüllüyü görevlendirdiği belirtiliyor. BDP Başkan Yardımcısı Gülten Kışanak, Öcalan'ın mesajında "Biz onurlu bir barıştan yanayız. Biz çözüm istiyoruz Kürt sorununu çözmek mümkündür." diyeceğini söyledi.

İlgili haberler