Güney Kıbrıs'ı kurtarma paketinde neler var?

Euro Bölgesi maliye bakanları, Kıbrıs'ın güneyinde bankacılık sisteminin çökmesini engellemek ve ülkeyi Euro Bölgesi'nde tutmak için 10 milyar dolarlık bir kurtarma paketi üzerinde anlaşmaya vardı.

Anlaşma, Kıbrıs'ın ikinci en büyük bankası olan Laiki (Halk) Bankası'nın varlıklarının "iyi" ve "kötü" diye ikiye ayrılmasını, iyi kısmın Kıbrıs Bankası'na aktarılmasını öngörüyor.

100 bin euro'nun altındaki mevduat sahipleri garanti altına alınırken, 100 bin euro'dan fazla mevduatı olanların büyük kayıplara uğraması bekleniyor.

Avrupa Merkez Bankası, bugün anlaşmanın onaylanması koşulunu getirdi.

'Parlamento onayına gerek yok'

Euro Bölgesi bakanları adına açıklama yapan Hollanda Maliye Bakanı Jeroen Dijsselbloem, Brüksel'deki basın toplantısında, bu anlaşma ile Kıbrıs ekonomisine dair belirsizliklerin sona erdiğini bildirdi.

Bakan, sadece iki sorunlu banka üzerinde yoğunlaşmayı sağlayan yeni anlaşmanın, Kıbrıs parlamentosunun geçen hafta reddettiği ve tüm bankacılık sistemini kapsayan paketten daha iyi olduğunu vurguladı.

IMF Başkanı Christine Lagarde ise anlaşmayı, Kıbrıs bankacılık sistemine yeniden güven sağlayacak "kapsamlı ve güvenilir" bir paket olarak niteledi.

Kıbrıs Maliye Bakanı Michalis Sarris iflas ihtimalinin ortadan kalktığını ifade etti.

Anlaşma ülkedeki küçük tasarruf sahipleri açısından olumlu bulunuyor ancak ekonominin derin bir resesyona girmesi ve bu durumun yıllarca sürmesi bekleniyor.

Kıbrıs Bankası'nda 100 bin euro'dan büyük mevduatlara uygulanacak verginin önümüzdeki haftalarda belirleneceği bildirildi.

Ancak IMF bu oranın parlamento onayına ihtiyaç duymadan belirlenmesi koşulunu getirdi.

AB Komisyonu'nun ekonomiden sorumlu üyesi Olli Rehn, "Kıbrıs'taki mali krizin derinliği nedeniyle bu ülkeyi ve halkını zor bir dönem bekliyor." dedi.

Anlaşma haberleri Asya finans piyasalarında artışa neden oldu.

İstifa tehdidi

Anlaşma haberi, Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiadis ile AB, Avrupa Merkez Bankası ve IMF liderlerinden oluşan "troyka" arasındaki yoğun müzakereler ardından geldi.

Anastasiadis'in troyka liderlerine "Beni istifaya mı zorlamak istiyorsunuz? Size bir öneri getiriyorum reddediyorsunuz, bir başka öneri getiriyorum onu da reddediyorsunuz." dediği bildirildi.

Bankamatiklerden çekilen para miktarına Kıbrıs Bankası günlük 120 euro, Laiki Bankası ise 100 euro sınırı getirdi.

Ülkede bankalar bir haftadır kapalı.

Almanya'nın baskısı

Bankalarda küçük tasarruf sahiplerine %6,75, 100 bin euro üzerindeki mevduat sahiplerine %9,9 oranında vergi uygulanması önerisini geçen hafta Kıbrıs parlamentosu reddetmişti. Öneri halk arasında büyük tepkilere yol açmıştı.

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble de varılan anlaşmanın Kıbrıs parlamentosunun onayını gerektirmediğini söyledi.

Banka mevdutlarına uygulanacak verginin, çoğu Rus olan yabancı yatırımcılar için caydırıcı olacağı ve Kıbrıs'ın finans sektörüne ölümcül bir darbe vuracağı endişeleri var.

Almanya'nın, emekli fonlarındaki paranın kullanılmasını öngören Kıbrıs planını reddederek yüksek faizden yararlanan yatırımcılara vergi uygulanması konusunda direttiği bildiriliyor.

İlgili haberler