İngiliz Bakan'a 'Gel de sen geçin' çağrısı

İngiltere'de yaklaşık bir günlük asgari ücrete denk gelen işsizlik parasıyla bir hafta geçinebileceğini söyleyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ian Duncan Smith'e öfke büyüyor.

İnternette, Bakan'ı bu iddiasını ispata çağıran dilekçeyi şimdiye kadar 175 bin kişi imzaladı. Muhafazakâr hükümetin sosyal yardımlarda bu ay yürürlüğe koyduğu bir dizi kesintinin mimarı olan Smith, Pazartesi günü BBC'de katıldığı bir programda, haftada 53 sterlin işsizlik yardımıyla geçinen bir kişinin sorusuna yanıt olarak "Zorunda kalsam ben de bu parayla geçinebilirdim" demişti. Change.org adlı internet sitesi, mülakatın ardından haftalık maaşı net 1,581.02 sterlin olan Bakan'a "O zaman bir yıl bu parayla geçin" çağrısı yaptı.

3 milyon dolarlık ev

Büyük destek bulan çağrıda, İngiliz basınına göre, kayınpederinden kalma 3 milyon dolarlık bir evde oturan Bakan'ın 53 sterlinle geçinebilmesi için maaşının yüzde 97'sinden feragat etmesi gerekeceği belirtiliyor ve bunun Muhafazakar Parti'nin 'Hepimiz aynı gemideyiz' sloganına uygun düşeceği savunuluyor. İngiltere'de saatlik asgari ücret, 6,19 sterlin. İngiltere ortalama bir süpermarkette bir kilo dana kıyma 7.5 sterlin, bir litre süt ise 1 sterlin civarında. Maliye Bakanlığı, sosyal yardımlara yönelik sınırlamaların 'İngiltere'nin ayağını yorganına göre uzatmasını' sağlayacağını ve küresel düzeyde rekâbet gücünü artıracağını savunuyor. Ana muhalefetteki İşçi Partisi ise düzenlemelerin adil olmadığını söylüyor. Bu parti, değişikliklerin toplumun en az kazanan yüzde 10'luk kesimdeki insanları vuracağını ve en fazla kazanan yüzde 10'luk dilimde bulunanları ödüllendireceğini öne sürüyor.

İlgili haberler