Kuzey Kore Güneyli işçilere engel oldu

Kuzey Kore yönetimi, bölgedeki gerilimi daha da arrtırdığı belirtilen bir adım atarak, Güney Koreli işçilerin Kaesong ortak sanayi bölgesine girmesine engel oldu.

Güney Koreli yetkililer, işçilerin ortak sanayi bölgesinden çıkmasına izin verildiğini, ama girmelerine müsaade edilmediğini belirtti.

Kuzey Kore'ye gelir sağlayan Kaesong ortak sanayi bölgesi Güney ve Kuzey Kore ilişkilerinin önemli bir göstergesi olarak tanımlanıyor.

Sanayi bölgesinde 100'den fazla fabrika bulunuyor. Bölgede 50 binden fazla Kuzey Koreli işçi ve yüzlerce Güney Koreli yönetici çalışıyor.

Güney Koreli çalışanlar bölgeye günlük dağıtılan izinlerle girebiliyor ve gece de kalabiliyorlar. Yasak duyurulduğunda 850'den fazla Güney Koreli'nin bulunduğu belirtiliyor.

Güney Kore Birleşme Bakanlığı Bözcüsü Kim Hyung-seokm gazetecilere yaptığı açıklamada, "Güney Kore hükümeti giriş yasağından büyük üzüntü duyuyor ve derhal kaldırılması çağrısında bulunuyor" dedi.

Güney Koreli işçilerin bölgeye girişi, ABD ve Güney Kore'nin yaptığı ortak askeri tatbikatlar nedeniyle 2009'un mart ayında da kısa bir süreliğine yasaklanmıştı.

ABD: Kendimizi ve G.Kore'yi koruyacağız

Nükleer deneme yüzünden BM'nin ambargoları sıkılaştırmasına ve ABD'yle Güney Kore'nin son ortak askeri tatbikatlarına kızan Kuzey Kore yönetimi, geçen hafta ortak sanayi bölgesini tamamen kapatma tehdidinde bulunmuştu.

Kuzey Kore son dönemde de ABD'yi Asya'daki askeri üslerine, Güney Kore'yi de sınırdaki adalarına saldırmakla tehdit etti.

Pyongyang yönetimi dün de, nükleer silahlarının plütonyum kaynağı olan Yongbyon'daki nükleer reaktörü yeniden çalıştırmaya başladığını duyurdu.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Kuzey Kore'nin son çıkışlarını 'tehlikeli' ve 'pervasızca' diye tanımladı.

Kerry Güney Koreli mevkidaşıyla yaptığı görüşmeden sonra , "Açık konuşacağım, ABD kendisini ve müttefiki Güney Kore'yi koruyacak ve savunacaktır" dedi.

İlgili haberler