ABD'den Joseph Kony'yi yakalatana 5 milyon dolar

ABD, Ugandalı isyancıların liderlerinden Joseph Kony'nin yakalanması, ya da tutuklanmasını sağlayacak bilgi ulaştıranlara 5 milyon dolar ödül vereceğini açıkladı.

Açıklama, Uganda ordusunun Orta Afrika Cumhuriyeti'nde (OAC) Kony'yi arama operasyonuna son vermesi üzerine yapıldı.

Uganda'da Tanrının Direniş Ordusu (LRA) adlı isyancı grubun lideri, savaş suçu nedeniyle Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından aranıyor.

Uganda, OAC'nin yeni hükümetinin "düşmanca" tutumundan dolayı arama çalışmalarına son verdiğini açıkladı.

Kony ve askerlerinin OAC'de olduğu düşünülüyor. Ancak bu ülkede isyancı güçler 10 gün önce eski hükümeti devirerek yönetime el koydu.

Afrika Birliği'ne bağlı Uganda askerleri, ABD özel timlerinin desteğiyle bir süredir OAC'de LRA liderlerini arıyordu.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Huffington Post'a dün yazdığı bir makalede LRA'nın Uganda ve çevresinde "çocuklara korku ve ızdırap" çektirdiğini ifade etti.

Bölgede 20 yıldan fazladır savaş yürüten Joseph Kony, LRA'ya bağlı birkaç yüz milis ile Uganda'da Tevrat'taki On Emir'i temel alan bir yönetim kurmak için mücadele ettiğini söylüyor.

Sivillerin öldürülmesi, tecavüz, çocukların zorla asker ve seks kölesi olarak kullanılması gibi savaş suçlarından dolayı Uluslararası Mahkeme tarafından aranan Kony ve LRA milislerinin Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Güney Sudan ve OAC'nde terör saçtığı ifade ediliyor.

İlgili haberler