Air France'a ayrımcılık cezası

Fransa'da bir mahkeme, Filistin yanlısı bir eylemciyi İsrail uçağından Yahudi olmadığı gerekçesiyle indiren Fransız Hava Yolları'nı ayrımcılık yapmaktan suçlu buldu.

Mahkeme şirketi 17 bin dolar masraf ve tazminat ödemeye mahkum etti.

Horia Ankour adlı kişi geçen yılın Nisan ayında Filistin yanlısı bir kampanya için başka eylemcilere katılmak amacıyla, Nice'ten Tel Aviv'e giden uçağa binmiş, ama yolculuk yapmasına izin verilmemişti.

Air France yetkilileri Ankour'un, İsrail tarafından kendilerine verilen "istenmeyen kişiler" listesinde olduğunu söylüyor ve mahkeme kararına itiraza hazırlanıyor.

'Yahudi misiniz?'

Olay geçen yıl Filistinlileri destekleyen yüzlerce kişinin Batı Şeria'ya geçmek amacıyla İsrail'e uçtuğu Nisan ayındaki kampanya sırasında yaşandı.

Air France görevlileri, 30 yaşında bir hemşirelik okulu öğrencisi olan Horia Ankour'a İsrail pasaportu olup olmadığını, değilse Yahudi olup olmadığını sordu.

Ankour her iki soruya da "hayır" diye cevap verince, görevliler eşliğinde uçaktan indirildi.

Hava yolu şirketini suçlu bulan mahkeme, olayın açık bir "ırk ayrımcılığı" vakası olduğu kararına vardı.

Fransız Hava Yolları ise savunmasında, Ankour'un İsrail'in kara listesinde olduğunun son dakikada farkına varıldığını kaydetti.

Şirket, bu nedenle Ankour'u, gittiği ülkeye kabul edilmeyeceği bilinen yolcuların uçağa alınmaması yönündeki uluslararası uygulama doğrultusunda indirdiklerini kaydediyor.

Ama mahkeme kararında, şirket görevlilerinin Ankour'u indirmesinden çok, etnik kökenini sorması ve buna dayanarak uçaktan indirmesi hukuken sorunlu görüldü.