Az yağlı çikolata yemez miydiniz?

Çikolatayı çok seviyorsunuz, ancak kilo almaktan korktuğunuz için uzak durmaya çalışıyorsunuz. Sanırım sizin için iyi bir haberimiz var.

İngiltere'den araştırmacılar, çikolatadaki yağ oranını yarı yarıya azaltırken, tadını ve verdiği hissi çok benzer tutabilen bir yöntem geliştirdiklerini açıkladı.

Kimyagerler, bazı sıvılar aracılığıyla çikolatanın tadını değiştirmeden içerisindeki yağ miktarını yarıya indirmeyi başardı.

Halihazırda piyasada yağ oranı düşük çikolatalar bulunuyor, ancak bu çikolataların tadı gerçek çikolataya benzemiyor.

American Chemical Society, bir raporunda bu yeni yöntemi yağı yerinden eden küçük "süngerler" yapmaya benzetti.

Warwick Üniversitesi'nden araştırmacılar, su, meyve suyu ya da alkolün dahi, neredeyse yüzde 50 oranında bir kısmını ikame edebildiğini söylüyor.

Çikolatanın dayanılmaz 'kadife' dokusu

Yağ normal çikolatanın kadifemsi dokusunu sağlayan en önemli madde.

Bu yağ miktarını azaltıp, aynı hissi korumak oldukça zor bir işlem.

Çikolatanın aynı yumuşak dokusunu koruması için globüllerin bir metrenin 30 milyonda birinden daha küçük olması gerekiyor.

Warwick Üniversitesi ekibinden Dr Stefan Bon, BBC'ye yaptığı açıklamada, meyve suyu ve çikolatanın birleşiminin ilginç olduğunu; bunun birçok kişiyi etkilediğini söyledi.

Bon, meyve suyu bileşiminden sonra özellikle İngiltere'den bazı kişilerin, meyve suyu yerine çikolata ve alkolün birleştirilmesini amaçladıklarını söylüyor.

Yeni yöntem sayesinde çikolatadaki yağ oranının önemli bir kısmının yerini alan küçük votka marmelatları üretilebiliyor.

Bon, bu yöntem sayesinde çikolatadaki şeker içeriğinin de önemli oranda azaltılabildiğini belirtiyor.

Warwick araştırma ekibi, yeni yöntem sayesinde, yakında rafları, yeni çikolata türlerinin doldurabilir diyor.

İlgili haberler