Wikileaks belgelerinde Türkiye: 'Ecevit hayalperest, Erbakan fırsatçı'

Bülent Ecevit

Wikileaks'in internet sitesindeki arşivine yeni eklediği Amerikan belgeleri içinde Türkiye'nin adı da sık sık geçiyor.

Henry Kissinger'ın ABD Dışişleri Bakanı olduğu dönemi kapsayan belgeler, Kıbrıs müdahalesi öncesi ve sonrasındaki gelişmelerin ABD tarafından yakın takibe alındığını gösteriyor.

PlusD adı altında yayımlanan belgeler, 1973'ün başından 1976'nın sonuna kadar çekilen diplomatik telgraflar, istihbarat raporları ve kongre içi yazışmalardan oluşuyor.

Dönemin Ecevit-Erbakan koalisyonu hakkında ise ilginç yorumlar yapılmış.

24 Ocak 1974 tarihinde ABD'nin Ankara büyükelçisi William Macomber, o sıralarda parlamentodan güvenoyu alması beklenen koalisyonu şöyle değerlendiriyor:

"Ecevit güç koşullarda ikitidara gelecek. Zayıf, doğası gereği istikrarsız, parlamentoda muhalefet karşısındaki oy çoğunluğu çok az bir farka dayanan, doğal olmayan bir koalisyona başkanlık edecek."

Telgrafta, 'dinamik, çekici' gibi sıfatlarla tanımlanan Bülent Ecevit için "Olağanın dışında ilginç bir kişilik. Hayalperest bir şair ile güçlü rakipler karşısında uzun süre varlığını korumayı başarmış pragmatik bir politikacının karışımı" deniyor.

Koalisyon ortağı Necmettin Erbakan için ise, "işlenmemiş bir elmasın halkta uyandırdığı tuhaf ilgiyi çekerken bile en kötüsünden bir fırsatçı gibi görünüyor" ifadesi kullanılmış.

Daha sonraki belgelerde özellikle Erbakan'ın Suudi Arabistan'a yaptığı ziyaretten yola çıkarak, Türkiye'nin Arap ülkeleriyle ilişkilerinin arttığına dikkat çekiliyor.

Wikileaks'in sayfasında Kıbrıs sorununa dair 20.000'i aşkın belge var.

Aynı dönem Türkiye'yi içeren yazışmaların sayısı da 38.000'den fazla.

Türkiye'deki siyasi gelişmelere geniş yer verilen dönem yazışmalarında öne çıkan diğer konular, Türkiye'de haşhaş üretimine son verilmesi, ekonomik işbirliği ve enerji yatırımları ve silah anlaşmaları.

Wikileaks, 1970'lere ait 1,7 milyonu aşkın belge yayımladı.

Sitenin kurucusu Julian Assange, belgelerin sayısının ABD'nin faaliyetlerinin çapını ve ne kadar geniş bir alana yayıldığını gösterdiğini söyledi.

Bu belgelerin Wikileaks'e 'sızdırılmadığı' ve ABD arşivlerinde görülebileceği bildiriliyor.

Ancak Wikileaks, bunları içinde arama yapılabilecek bir formatta sunduğunu belirtti.

İlgili haberler