Kuzey Kore, Suriye ve İran G8'in kritik gündemi

Bu sabah Londra'da bir araya gelen G8 ülkeleri Dışişleri Bakanları'nın gündeminde Kuzey Kore ve Suriye krizlerinin gündemin önemli maddeleri olması bekleniyor.

Toplantıya katılacak Japonya'nın, krizle ilgili güçlü bir dayanışma mesajı için bastıracağı belirtiliyor.

Kuzey Kore bir süredir, Güney Kore, Japonya ve bölgedeki Amerikan üslerine yönelik tehditlerde bulunuyor.

Bakanların Suriye'deki kriz, İran'ın nükleer programı ve çatışma bölgelerindeki cinsel şiddet sorununu da ele alması bekleniyor.

Toplantı için Londra'ya gelen G8 ülkeleri bakanlarını, İngiltere dışişleri bakanı William Hague karşıladı.

Hague basına bakanlarla çatışma önleme ve çatışma çözümü konuları etrafında tartışacakları pek çok konu olduğunu söyledi.

İngiliz bakan "Terörle ve nükleer silahların yayılmasına karşı mücadelekonularını tartışacağız ki bu da bize Kore Halk Cumhuriyeti (Kuzey Kore) ve İran'ı tartışma fırsatı yaratacak" diye konuştu.

BBC Diplomasi Muhabiri James Robbins bakanların, Pyongyang'ın savaş tehditleri ve yeni füze denemesine yönelik hazırlıkların 'tehlikeli bir kışkırtma' olduğu konusunda görüş birliği içinde olduğunu söylüyor.

Güney Kore, Kuzey Kore'nin füze denemesi hazırlığı yaptığına yönelik işaretler alınması üzerine, ülkedeki alarm seviyesini yükseltmişti.

Suriye'de görüş ayrılığı

Bu arada G8 ülkelerinin dışişleri bakanları Suriye muhalefetiyle de görüştü.

Muhabirimiz Kuzey Kore'nin tersine, Suriye'nin görüş ayrılıkları yaratan bir başlık olduğunu ve hiç kimsenin Rusya'nın Suriye'ye yönelik sert önlemlere destek vermesini beklemediğini belirtiyor.

Muhabirimiz ayrıca, muhalif güçlerle El Kaide arasındaki bağları gösteren yeni kanıtların, ortak bir tutum benimsenmesini daha da zorlaştırdığını kaydediyor.

Suriye Ulusal Konseyi'nin liderleri dün yaptıkları görüşmede bakanlardan daha fazla insani yardım talep etti.

Ancak üst düzey bir Amerikalı yetkili, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Suriye muhalefetinin daha iyi örgütlenmesinin önemini vurguladığını söyledi.

G8 toplantısı ayrıca, bakanlara geçen hafta Kazakistan'ın başkenti Almatı’da İran'ın nükleer programı konusunda yapılan ve uzlaşma sağlanamayan görüşmeden sonraki ilk yüz yüze görüşme fırsatını sunacak.

Öte yandan İngiltere Dışişleri Bakanı Willam Hague 'kişisel önceliğinin' çatışma bölgelerindeki cinsel şiddete karşı yeni bir anlaşma yapılması olduğunu söyledi.

Birmanya ve Somali'deki durumla, internet güvenliği konuların da toplantıda ele alınması bekleniyor.

G8 ülkeleri ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, Japonya, Kanada ve Rusya'dan oluşuyor.

Grubun dönem başkanlığını ise İngiltere yapıyor.

Dışişleri Bakanları toplantısında aynı zamanda, bu yıl Kuzey İrlanda'da düzenlenecek G8 zirvesine hazırlık görüşmeleri yapılacak.

İlgili haberler