Suriye: İki hava saldırısında en az 25 ölü

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Suriye hükümetinin Pazar günü gerçekleştirdiği iki hava saldırısında çoğu çocuk 25'ten fazla kişinin öldüğünü bildirdi.

Gözlemevi, Şam'da muhaliflerin etkili olduğu Kabun semtine yapılan ilk saldırıda en az dokuz çocuğun öldüğünü, Kürtlerin çoğunlukta olduğu Hasaka bölgesindeki ikinci saldırıda ise 16 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.

İnsan hakları örgütleri, hükümeti, sivilleri hedef almakla suçluyor.

Geçen hafta, ABD merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü, Suriye hükümetini sivillere karşı kasıtlı saldırıda bulunmakla suçlamıştı.

Gözlemevi, 6 bin kişinin öldüğü Mart ayının çatışmalar başladığından bu yana en kanlı ay olduğunu, ölenlerin üçte birinin sivil olduğunu vurguladı.

Birleşmiş Milletler Suriye'de iki yıldır devam eden çatışmalarda 70 bin kişinin öldüğünü tahmin ediyor.

Gözlemevi, Cumartesi günü de İdlib bölgesindeki hava saldırısında en az 18 kişinin öldüğünü bildirdi.

Resmi haber ajansı Sana ise devlet televizyonu için çalışan üç gazetecinin Pazar günü Halep bölgesinde gerçekleşen saldırıda yaralandığını duyurdu. Bombalı saldırıyı üstlenen olmadı.

Geçen hafta İslamcı El Nusra grubu, El Kaide ile ittifakını açıklamış, Suriye muhalefetinin ana siyasi grubu Suriye Ulusal Koalisyonu ise dün yaptığı açıklamada bu girişimi kaygıyla karşıladığını ifade etmişti.

İlgili haberler