Obama, Güney Kore lideri ile görüşecek

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama, Güney Kore Cumhurbaşkanı Park Geun-hye ile 7 Mayıs'ta Washington'da Kore yarımadasındaki gerilimi görüşecek.

Görüşmede ekonomi ve güvenlik konularının ele alınacağı belirtiliyor.

Kuzey Kore, son haftalarda, Güney Kore'ye, Japonya'ya ve Büyük Okyanus'taki Amerikan askeri üslerine saldırı tehdidinde bulunmuştu.

Pyongyang yönetimi son olarak, Güney Kore'de protestocuların Kuzey Kore liderlerinin portrelerini yakmasına karşı misillemede bulunacağını açıkladı.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Obama ve Park arasındaki görüşmelerin, "Kore yarımadasının nükleer silahlardan arındırılması ve Kuzey Kore tehdidine karşı konulması konusundaki işbirliği" üzerine olacağı belirtildi.

Açıklamada, görüşmede ekonomik bağların güçlendirilmesi ve güvenlik konusundaki ortaklığın modernizasyonunun da gündemde olacağı ifade edildi.

Açıklama, Kuzey Kore'nin kurucu lideri Kim İl-sung'un 101. doğum yıldönümü kutlamalarından bir gün sonrasına rastladı.

Güney Kore'nin başkenti Seul'de protestocular dün Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un, babası Kim Jong-il'in ve dedesi Kim İl-sung'un portrelerini yaktılar.

Bunun üzerine Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA, Güney'in özür dilememesi durumunda misilleme yapacakları konusunda ultimatom verdi.

KCNA, özür dilenmemesi durumunda, "Yüksek liderliğin onurunu zedeleyen düşman güçlere karşı güçlü bir balyoz darbesi" vurulacağını kaydetti.