Bir Cenaze ve yüzlerce farklı tepki

Margaret Thatcher'ın tabutu

İngiltere'nin eski başbakanlarından Margaret Thatcher'ın bugün düzenlenecek cenaze töreni için 4000'i aşkın güvenlik görevlisinin katılımıyla hazırlıklar başladı.

Westminster'den alınarak uzun bir kortejle Londra'nın merkezinden geçirilecek cenaze, yerel saatle 11'de ünlü St Paul katedraline götürülecek. Cenazeyi izlemek isteyenlerin saat 6.30'dan itibaren St Paul katedrali çevresinde toplanmaya başladığı bildiriliyor.

Thatcher'ın cenaze törenine Kraliçe 2.Elizabeth dahil, 170 ülkeyi temsil edecek 2300 dolayında davetlinin katılması bekleniyor. Emniyet yetkilileri, cenaze güzergahında bazı protestolar olmasının beklendiğini kaydediyor.

Bugün Londra'nın merkezinde düzenlenecek cenaze töreninde 1979'dan 1990'a dek başbakanlığı yürüten Thatcher anılırken, akşam saatlerindeyse İskoçya'nın Glasgow kentinde Thatcher'ın politikaları yüzünden "yoksulluk ve umarsızlığa düşen kitlelerin anılması amacıyla" bir miting düzenlenecek.

Thatcher, başbakanlığı döneminde halk arasındaki yaygın olarak "kelle vergisi" diye anılan belediye vergisini Birleşik Krallık'ta ilk defa İskoçya'da uygulamaya sokmuştu.

Bugünkü mitingi düzenleyenlerden Ken Ross, toplantıda söz alacak kişilerin Thatcher döneminde büyük çöküntü ve sıkıntılar yaşamış olan sanayi kollarını ve toplulukları temsil edeceğini kaydetti.

BBC'nin siyaset editörü Nick Robinson, "Pek nadir olarak bir ölüm, bunca tartışma, bunca bölünme ve bunca yankı yaratabilirdi" diyor.

Bununla birlikte Robinson, bugün Başbakanlar dahil, şimdiki ve geçmiş tüm İngiliz siyasetçilerinin bir araya gelerek Thatcher'ı anacaklarını belirten Robinson, cenaze dolayısıyla Westminster'deki Big Ben saat kulesinin susacağını, Parlamentoda Başbakanın güncel konulara ilişkin soruları yanıtladığı haftalık oturumun da iptal edildiğini kaydediyor.

İlgili haberler