Müşerref tutuklama kararını temyize götürüyor

Pakistan'da başkent İslamabad'daki kent Yüksek Mahkeme'nin eski darbe lideri ve devlet başkanı Pervez Müşerref hakkında tutuklama kararı vermesi ardından olayların akışı evinin etrafında şekillenmeye başladı.

BBC Urduca Servisi, net bir şey söylemek için erken olduğunu ancak Müşerref'in ev hapsine alınması seçeneğinin de gündemde olduğunu belirtiyor.

İslamabad'dan bildiren BBC muhabiri, evin etrafında birkaç düzine taraftarının toplandığını, gazetecilerin de bundan sonra ne olacağını anlamak için beklediğini söylüyor.

Muhabirimiz evin çevresinde normalden daha fazla sayıda polisin konuşlandığını da belirtiyor.

Pervez Müşerref 1999 yılındaki darbeyle iktidarı ele geçirmiş, sonraki yıllarda yapılan serbest seçimleri kazanan partilerin azil süreci başlatması ardından Pakistan'dan kaçmıştı.

"Temyize gideceğiz"

Kent mahkemesi polis müdürünü ifade vermeye çağırdı; yarın polis müdürüne mahkeme kararına rağmen Müşerref'in neden tutuklanmadığının sorulması bekleniyor.

Emniyette de yargıçlara verilecek cevabın netleştirilmeye çalışıldığı bir toplantı olduğu anlaşılıyor.

Müşerref'in avukatı müvekkili ile görüştükten sonra evin önünde açıklama yaptı ve eski liderin kendisini iyi hissettiğini, kent yüksek mahkemesinin kararını Pakistan Yüksek Mahkemesi'nde temyize götürüceklerini söyledi.

Hakkındaki davalarla ilgili Pakistan Yüksek Mahkemesi'nin "tutuklanmayacağına ilişkin olduğu düşünülen" bir kararı sonrasında Müşerref, mayıs ayındaki seçimlerde aday olmak üzere sürgünden dönmüştü.

Tutuklama kararı çıktı

İslamabad kent yüksek mahkemesi ise Pervez Müşerref'in de hazır bulunduğu bugünkü oturumunda tutuklama kararı aldı.

Mahkemenin tutuklama kararını açıklaması sonrasında Pervez Müşerref korumalarıyla mahkeme binasından uzaklaştı.

Mahkemenin tutuklama kararı, Pervez Müşerref'in 2007 yılında iktidarda olduğu dönemde yargıçları görevden almasıyla ilgili.

11 Mayıs'ta yapılacak genel seçime katılmak amacıyla 4 yıldır kendi isteğiyle sürgünde yaşadığı Dubai'den geçen ay dönen Müşerref, ülkeyi kurtarmak istediğini söylemişti.

Adaylığı hakkında yasak

Bununla birlikte geçtiğimiz günlerde, Pervez Müşerref'in gelecek ayki genel seçimlere girmesi yasaklandı.

Seçim kurulu, Müşerref'in ülkenin kuzeybatısındaki Chitral'de yarışa giremeyeceğine hükmetti.

Müşerref daha önce de, üç farklı bölgede seçime girme talebinde bulunmuştu.

Taliban da Müşerref'i ölümle tehdit ediyor.