Teksas'taki patlamada en az 5 kişi öldü

Amerika Birleşik Devletleri'nin Teksas eyaletinde bir gübre fabrikasında meydana gelen şiddetli patlamada polis ölü sayısının 5 ile 15 arasında olabileceğini söylüyor.

Yine Teksas polisinin açıkladığı rakamlara göre, yangın sonucu meydana gelen patlamalar nedeniyle 160'tan fazla kişi yaralandı.

Polis şu ana kadar olayla ilgili bir suç unsuru bulunmamış olmasına rağmen, patlamanın meydana geldiği alanda "olay yeri önlemleri" alındığını belirtiyor.

Ajanslar, patlamanın meydana geldiği kentin belediye başkanının olayı "gökyüzünde mantar şeklinde bir duman bulutu yaratan nükleer patlamaya" benzettiğini aktardı.

Patlamanın ardından ilk saatlerde olay yerine, itfaiye ve ambulanslarla birlikte altı helikopterin de gönderildiği belirtilmişti.

Patlama ve yangın, çevredeki yerleşim alanlarında birçok ev ve binanın tahrip olmasına yolaçtı. Bazı evler hala yanıyor.

Waco'nun 32 km. kuzeyindeki 2700 nüfuslu West yöresinde bulunan West Fertilizer isimli gübre fabrikasında, yerel saatle 19.50'de meydana gelen patlamaya neyin yolaçtığı henüz belirlenebilmiş değil.

Patlama sırasında bazı binalarda mahsur kalanlar olduğu ve bazı itfaiye görevlilerinin de kayıp olduğu bildiriliyor. Bölgedeki bir bakımevinde bulunan 100'ü aşkın kişinin kurtarıldığı öğrenildi.

KWTX-TV'ye bilgi veren bir kişi, 20 kilometre uzaklıktan art arda birkaç patlama ses duyduğunu söyledi.

Teksas Kamu Güvenliği Dairesi'nden Dean Wilson, çok büyük bir tahribatla karşılaştıklarını ve ev ev dolaşarak yaralı olup olmadığını araştırdıklarını açıkladı.

West kasabasının yarısının tahliye edildiğini belirten Wilson, yangının hala devam ettiğini ve yeni patlamalar olmasından korkulduğu için itfaiye ekiplerinin patlama alanından uzak tutulduğunu söyledi.