Hindistan'da çocuk tecavüzü olayında 2. gözaltı

Hindistan'da polis geçen hafta Delhi'de beş yaşında bir kız çocuğunun kaçırılması ve tecavüze uğraması olayıyla ilgili ikinci bir kişiyi gözaltına aldığını açıkladı.

Zanlının Pazartesi günü erken saatlerde Bihar eyaletinde gözaltına alındığı bildiriliyor. Bir başka zanlı da hafta sonunda yine Bihar'da gözaltına alınmıştı.

Saldırıya uğrayan kız çocuğunun sağlık durumunun iyiye gittiği bildirilirken, protesto gösterileri de devam ediyor.

Başbakan Manmohan Sing saldırıyı "ahlak yoksunluğunun bir örneği" diye tanımladı.

Küçük kız 15 Nisan günü kaçırılmış ve polisin açıklamasına göre kapatıldığı odada 48 saat süreyle cinsel saldırıya uğramıştı. Kızı 17 Nisan günü çığlıkları duyarak gelen komşular kurtarmıştı.

Cumartesi günü polis halen gözaltında olan birinci zanlıyı gözaltına aldı.

Saldırıya karıştığı öne sürülen diğer adam ise, Bihar'ın Lakhisaray bölgesinde yakalanarak Delhi'ye gönderildi.

İyileşiyor

Doktorlar hastanede tedavi altına alınan kız çocuğunun sağlığının hafta sonunda iyiye gittiğini söylüyorlar.

Hindistan Tıp Enstitüsü (All India Institute of Medical Sciences) başhekimi Dr DK Sharma, açıklamasında "Enfeksiyonu kontrol altına almaya çalışıyoruz ve hasta tedaviye olumlu yanıt veriyor. Taburcu etmeden önce en az iki hafta daha tutacağız" dedi.

Yüzlerce kişi emniyet müdürlüğü önünde protesto gösterilerini sürdürüyor.

Polisin küçük kızın anne ve babasının kızlarının kaybolduğunu söyleyerek yaptığı başvuruyu ciddiye almadığı, hatta kayıtlara geçmesin diye olayı bildirmemeleri için para bile teklif ettiği yönünde iddialar var.

Delhi Emniyet Müdürlüğü'nden Neeraj Kumar iddiaların soruşturulduğunu ve suçlu bulunan polisler hakkında "örnek bir cezalandırma"ya gidileceğini söyledi.

Kumar basın toplantısında gazetecilere "Komşusu küçük bir kızı odasına çekip suç işliyorsa, polisin bunu engellemesi mümkün müdür?" diye sordu.

Polis yetkilisi başkent Delhi'deki tecavüz vakalarının çoğunun faillerinin "babalar, eski kocalar, kayınpederler, komşular, arkadaşlar, sevgililer, ev sahipleri, kiracılar, işverenler, öğretmenler ve doktorlar", yani mağdurun yakınındaki erkekler olduğunu söyledi.

Hindistan'da cinsel saldırıların yarattığı infial geçen Aralık ayında Delhi'deki bir otobüste bir kız öğrencinin toplu tecavüze uğraması ardından patlak vermiş yaygın protesto gösterileri yapılmıştı.

Mağdurun yaşamını yitirdiği ve ülkeyi şok eden olayla ilgili olarak gözaltına alınan altı kişiden 4'ü özel bir mahkemede ölüm cezası istemiyle yargılanıyorlar.

Bir zanlı yaşı küçük olduğundan çocut mahkemesine gönderilmiş altıncı ise cezaevinde ölü bulunmuştu.

Sanıklar suçlu olmadıklarını söylüyorlar.

Hindistan parlamentosu da geçen ay tecavüze verilen cezaları idama kadar artıran yeni bir yasayı kabul etti.

İlgili haberler