HRW: 'Barış süreci kayıpları unutturmasın'

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), 1990'lı yıllarda öldürülen ve kaybedilen binlerce Kürt sivil için adalet sağlanmasının, Türkiye'de devam eden barış sürecinin vazgeçilmez bir parçası olması gerektiğini kaydetti.

Örgütün bugün yaptığı açıklamada, Türkiye hükümeti ile hapisteki PKK lideri Abdullah Öcalan arasında süren görüşmelerin, Türkiye'de insan hakları ve demokrasinin ilerlemesi için onlarca yıldır süren çatışmayı sona erdirmeyi amaçladığı ifade edildi.

Açıklamada, Türkiye iç hukukuna göre 20 yıl içinde soruşturması sonuçlandırılmamış cinayet vakalarının zaman aşımına tabi olduğuna ve kısa bir süre sonra 1990'ların başında gerçekleşen olaylarla ilgili kovuşturma yürütülmesinin önünde prosedürel engeller belireceğine de dikkat çekiliyor.

HRW Türkiye uzmanı Emma Sinclair-Webb "1990'larda işlenen suçlar için adalet sağlanması, Kürt meselesinin çözümüne doğru atılan insan hakları adımlarının önemli bir unsurudur" dedi.

Webb, "1990'larda yaşanan ağır insan hakları ihlalleriyle bağlantılı olan güvenlik güçleri ve diğer kamu görevlilerinin onyıllardır yararlandığı cezasızlık halinin sona ermesinin, ancak hükümet ve savcıların gerçek anlamda kararlılık göstermesiyle mümkün olabileceğini" ifade etti.

HRW'nin yayınladığı bir videoda ise, 1990'lı yılların başlarında Türkiye'nin güneydoğusunda ve bazı büyük şehirlerde devlet görevlilerince gerçekleştirilen yargısız infaz tarzı cinayetler, kayıplar ve gözaltında ölümlerle ilgili uzun zamandır sürdürdükleri adalet arayışını anlatan kurban yakınlarının tanıklığına yer verildi.

Açıklamada, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin, Türkiye aleyhine verdiği birçok kararda, Türk devletinin yaşam hakkını ihlal ettiğini ve söz konusu vakalar hakkında etkin bir soruşturma yürütmediğini defalarca tespit ettiği ifade edildi.

Ailelerin, yakınlarını öldürenlere karşı Türkiye mahkemelerinde de adaletin yerine geldiğini görmek istediklerini vurgulayan HRW, Türkiye makamlarının bu suçları işlediklerinden şüphelenilen askeri personel ve devlet görevlilerini yargılamak için çok az adım attığını ifade etti.

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün Eylül 2012'de yayımlanan bir raporunda, bu suçların hesabının sorulmasının önündeki en temel engelin zaman aşımı uygulaması olduğu tespit edilmişti.

İlgili haberler