İtalya'da Letta hükümeti kuruldu

Enrico Letta

İtalya'da siyasi çıkmazla sonuçlanan genel seçimden iki ay sonra anlaşma sağlanarak yeni hükümet kuruldu.

Yeni hükümete ilişkin açıklama, Başbakan adayı Enrico Letta'nın Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano ile yaptığı görüşmeyi izliyor.

Ortanın solundaki Demokratik Parti'nin başkan yardımcısı olan Letta, Çarşamba günü bir koalisyon kurmakla görevlendirilmişti.

Yeni hükümette eski başbakan Silvio Berlusconi'nin Özgürlükçü Halk Partisi de görev alacak. Berlusconi bakan olarak görev almayacağını açıkladıysa da, partisinden öndegelen isimlere önemli bakanlıkların verilmesi için baskı yaptı.

Özgürlükçü Halk Partisi'nin genel sekreteri Angelino Alfano, yeni hükümette Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı olarak görev yapacak.

İtalya Merkez Bankası Başkanı Fabrizio Saccomanni Ekonomi Bakanlığına, eski Avrupa Komisyonu üyelerinden Emma Bonino da, Dışişleri Bakanlığına atandı.

İtalya'nın yeni hükümeti yarın yerel saatle 11:30'da ant içerek göreve başlayacak. Hükümetin kurulması, iki aydır mali piyasaları tedirgin eden siyasi çıkmaza da son vermiş oluyor.

Cumhurbaşkanı Napolitano, hükümetin parlamentonun her iki kanadından da destek aldığını kaydetti.

46 yaşındaki yeni Başbakan Letta, Demokratik Parti içindeki ılımlı isimlerden biri ve amcası Gianni Letta, Berlusconi'nin en yakın yardımcılarından biri.

İlgili haberler