1 Mayıs: Polis gaz ve tazyikli suyla müdahale etti

Image caption Polis, göstericilerin Taksim'e doğru yürüyüşe başlamalarına izin vermeden müdahale ediyor. (Fotoğraf: Mahmut Hamsici)

İstanbul'da 1 Mayıs'ı Taksim Meydanı'nda kutlamak için Beşiktaş ve Şişli'de toplanıp yürüyüşe geçen gruplara polis müdahale etti.

İstanbul Valiliği'nin izin vermediği kutlamalar için Taksim'de yoğun güvenlik önlemleri alındı.

Çevik kuvvet polisi, Beşiktaş'taki CHP ilçe binasının önünde toplanan kalabalığa yürüyüşe geçtikleri anda, tazyikli su ve biber gazıyla müdahale ederken, dağılan gruplar, ara sokaklarda yeniden bir araya geldi.

Polis ekiplerinin sıktığı gazdan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin de etkilendi. Bir binaya giren CHP'li Tekin, bir müddet burada bekledi.

Bu arada, müdahale sırasında göstericilerin attığı taşlar nedeniyle 2 gazetecinin de yaralandığı öğrenildi.

Kentte gergin noktalardan biri de DİSK Genel Merkezi önü oldu.

Şişli'deki DİSK Genel Merkezi önünde toplanan gruplar, Taksim'e doğru yürüyüşe geçti.

Üzerinde ''Devrimci hareket", "İnadına sendika, inadına DİSK", "Biz kazandık, kararı biz veririz", "Taksim 1 Mayıs alanıdır", "Yine yasak yine biz" yazılı pankartlarla yürüyüşe geçen gruba polis, önce "dağılmazsanız, çevik kuvvet ekipleri tarafından dağıtılacaksınız. Bu son uyarımız. Dağılmanız için size süre veriyoruz" diye seslendi; ardından da gaz bombası ve tazyikli suyla müdahale etti.

DİSK binasına atılan gaz bombası nedeniyle çok sayıda kişinin yaralandığı bildiriliyor.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu dün 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde miting yapmak için Taksim Meydanı'na gidenlerin "güç kullanılarak" durdurulacağını açıklamıştı.

Sendika konfederasyonları ise meydana çıkmakta kararlı olduklarını tekrarlamıştı.