Hintli 'casus' cezaevinde öldürüldü

Pakistan'da casusluk suçundan hüküm giyen Hintli bir mahkûm geçen hafta hapishanede uğradığı saldırının ardından yaşamını yitirdi.

Lahor'daki Kot Lakhpat Cezaevi'nde cuma günü diğer mahkûmlar tuğlalarla Sarabjit Singh'e saldırmışlardı.

Hastane yetkilileri ve avukatlarının yaptığı açıklamaya göre, saldırı sonrasında komaya giren Singh dün akşam öldü.

Hindistan Başbakanı Manmohan Singh, yaptığı açıklamada, bu barbarca saldırının faillerinin bir an önce adalet karşısına çıkarılması gerektiğini belirtti.

Öte yandan Hindistan hükümeti, Sarabjit Singh'in cenazesini ülkeye getirmek için Pakistan'a özel bir uçak gönderdi.

Singh için cuma günü Pencap eyaletinde bir devlet töreni düzenleneceği de açıklandı

Sarabjit Singh, 1990 yılında düzenlenen ve 14 kişinin ölümüne neden olan bombalı saldırılardaki rolü nedeniyle ölüm cezasına çarptırılmıştı.

Ölümünden hemen önce hastanede Singh'i ziyaret eden ailesi, sürekli suçsuz olduğunu ve tutuklandığında yanlışlıkla Pakistan'a girdiğini savunuyor.

Af çağrıları reddedildi

Sarabjit Singh için hazırlanan af kampanyaları ve dilekçeler Pakistan mahkemeleri ve eski Devlet Başkanı Pervez Müşerref tarafından reddedilmişti.

Hapishanede düzenlenen saldırının ardından Hindistan, Sarabjit Singh'in serbest bırakılması ya da Hindistan'a iade edilmesini talep etmişti.

Hindistan Başbakanı Manmohan Singh'in twitter hesabından yapılan açıklamada, "Pakistan hükümetinin çağrıları ve bu davanın insanî boyutunu gözardı etmesi üzüntü verici" ifadeleri kullanıldı.

Sarabjit Singh'in avukatı Owais Sheikh, AFP Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, müvekkilinin yaşamından endişe duyduklarını söylemişti.

Hastane yetkilileri, saldırının ardından Singh'in çok ağır yaralandığını ve yaşama şansının çok az olduğunu açıklamıştı.

Muhabirler, bu son olayın, nükleer güce sahip iki komşu ülke arasındaki ilişkilerde yeni bir gerginlik yaratmasından endişe edildiğini bildiriyor.

Son altı ayda, 2001 yılında Hindistan Parlamentosu'na düzenlenen saldırı nedeniyle Afzul Guru'nun ve 2008 yılında Mumbai'de düzenlenen saldırının tek sağ kalan mahkûmu Ajmal Qasab'ın idam edilmesiyle iki ülke ilişkilerinde yeni bir gerginlik başlamıştı.

Sarabjit Singh'in avukatı Owais Sheikh, Guru'nun idamı ardından müvekkilinin ölüm tehditleri aldığını açıkladı.

Singh'e düzenlenen saldırıyla ilgili olarak iki mahkûmun suçlandığı, iki hapishane yetkilisinin de görevlerinden alındığı bildiriliyor.