İsrail, Suriye topraklarında silah konvoyunu 'vurdu'

Lübnan hava sahasına giren İsrail savaş uçakları, Suriye topraklarında saldırı düzenledi.

İsim vermeyen İsrailli yetkililer, Suriye topraklarından Lübnan'daki Hizbullah'a giden bir silah sevkiyatını hedeflediklerini söylediler.

İsrail ya da Suriye hükümetlerinden henüz bir açıklama gelmedi.

İsrail geçen Ocak ayında da benzer bir saldırıda bulunmuş ve Hizbullah'a silah taşıyan bir konvoyu vurduğunu iddia etmişti.

Son hava saldırısına ilişkin ilk haberler Amerikan medyasında, isimleri gizli tutulan Amerikalı yetkililerin açıklamalarına dayandırıldı.

Bunu daha sonra İsrailli yetkililerin sözkonusu saldırının cuma sabahı meydana geldiğini doğrulaması izledi.

İsrail, Suriye'deki silahların bölgedeki militan gruplara -özellikle de Lübnan'daki Hizbullah'a- sevkedilmesi durumunda harekete geçeceği uyarısını sıklıkla dile getiriyor.

Lübnan ordusundan yapılan açıklamada, cuma günü İsrail savaş uçaklarının saatlerce Lübnan hava sahasında uçtuğu belirtildi.

İsrail'i kınayan Lübnan Cumhurbaşkanı Michel Süleyman, hava sahasını ihlal ederek İsrail'in uluslararası hukuku çiğnediğini açıkladı.

Öte yandan ABD Başkanı Barack Obama, Suriye'deki içsavaşla başa çıkmak için Amerikan askerlerini göndermeyi yakın gelecekte olası görmediğini söyledi.

Batılı istihbarat örgütleri Esad hükümetinin kimyasal silah kullandığı yönünde artan kaygılarını dile getiriyor.

Kimyasal silah kullanımını bir ''kırmızı çizgi'' olarak tanımlayan Barack Obama, şayet Esad rejiminin kimyasal silahlara başvurduğu açık ve net biçimde ortaya çıkarsa, bunun ''oyunun kurallarını'' değiştireceği görüşünü yineledi.

Ancak Obama, askeri bir müdahale olasılığının aceleye getirilmeyeceğini vurguladı.

ABD ve müttefikleri, Suriye'de gerekirse hava saldırılarıyla desteklenecek bir uçuşa yasak bölge oluşturulması dahil çeşitli müdahale olasılıklarını değerlendiriyor.

Fakat Esad hükümetinin ana müttefiki Rusya, bu yöndeki planlara güçlü biçimde muhalefet ediyor.