Londra'da Somali konferansı

İngiltere Başbakanı David Cameron, Somali'de 20 yıldan fazla süren çatışmalara son verilmesi amacıyla Londra'da uluslararası bir konferans düzenliyor.

Konferansın Somali'nin güvenlik güçlerinin yeniden inşası ve bu ülkede tabu sayılan bir konu olan tecavüz üzerinde durması planlanıyor.

Somali İslamcı bir ayaklanmaya, korsanlığa ve 2010-12 yılları arasında açlığa maruz kalmış başarısız bir devlet olarak görülüyor.

Bu ülkedeki El Kaide bağlantılı Eşşebab örgütü ve düzenlediği saldırılar uluslararası arenada endişelere neden oluyor.

Bugün başlayacak olan ve Cameron'un Somali Devlet Başkanı Hasan Şeyh Mahmut ile birlikte ev sahipliği yapacağı toplantı daha önce yine Londra ve İstanbul'da yapılmış olan konferansların devamı şeklinde olacak.

Cameron, Eşşebab terörüne son verecek uzun vadeli bir güvenlik planı üzerinde anlaşmaya varılmasını ümit ettiğini belirtti.

Cameron ayrıca bütün bölgelerini ve komşu ülkeleri de kapsayacak şekilde Somali devletinin yeniden inşası sürecine devam etme gereğini vurguladı.

Yeni hükümet

BBC Somali uzmanı Mary Harper, geçen yıl bu ülkede köklü değişikliklerin yaşandığını, 20 yıldan beri ilk kez ABD, IMF ve diğer önemli kuruluşların tanıdığı bir hükümetin kurulduğunu belirtiyor.

Eşşebab'ın büyük kentlerde denetimi yitirdiğini vurgulayan Harper, Somali kıyılarında korsan saldırıların da büyük ölçüde azaldığını ve BM'nin 260 bin kişinin ölümüne yol açtığını tahmin ettiği açlığın ortadan kalktığını ifade ediyor.

Ancak Harper, Eşşebab'ın saldırı kabiliyetinin hala yüksek olduğunu ve hükümetin güvenlik için 18 bin Afrika Birliği askerine bağlı olduğunu belirtiyor.

Somali ayrıca merkezi hükümete düşman olan dağınık eyalet hükümetlerine bölünmüş durumda.

Somali'den ayrılma Somaliland ve yarı özerk Puntland bölgesi, konferansı boykot edeceklerini açıkladı.

Somali'de özellikle kamplarda yaşamak zorunda kalan kadınlar arasında büyük bir sorun olan ve yakın geçmişe kadar tabu olarak görülen tecavüz sorunu da ele alınacak.

Konferansa 50 ülkeden ve kuruluştan delegenin katılması bekleniyor.

İlgili haberler