Büyük elmas soygununda 31 tutuklama

Belçika, İsviçre ve Fransa'da polisin düzenlediği eşzamanlı operasyonlarda, dünyanın en büyük elmas soygunlarından birisiyle bağlantılı olarak 31 kişi tutuklandı.

Belçika'daki adlî makamlar, operasyonlarda, Şubat ayında Brüksel Havaalanı'ndan çalınan elmaslardan bazılarını ve yüklü miktarda nakit para ele geçirdiklerini açıkladı.

Havaalanını çevreleyen güvenlik tellerini keserek kalkış için bekleyen bir İsviçre'ye ait Helvetic Havayolları'na ait bir uçağın kargo bölümüne giren soyguncular yaklaşık değeri 50 milyon dolar olan işlenmemiş elmasları çalmıştı.

Yetkililer, polis üniformalı ve silahlı soyguncuları 'profesyonel hırsızlar' olarak tanımlamıştı.

Güvenlik bariyerlerini aşarak iki araçla hızla uçağa doğru ilerleyen soyguncular, uçağa yüklenen elmasların bulunduğu kargo bölümünü zorla açıp 120 paketten oluşan kargoyu alıp birkaç dakika içinde de geldikleri yoldan kaçmışlardı.

Yetkililer, dün şüpheli bir kişinin Fransa'da, sekiz kişinin de İsviçre'de yakalandığını, diğer şüphelilerin ise bugün Belçika'da tutuklandıklarını belirtti.

Gelmiş geçmiş en büyük mücevher soygunlarından birisi olarak tanımlanan olayda çalınan elmasların Belçika'nın Antwerp kentinden Zürih'e gönderilen işlenmemiş taşlar olduğunu açıklandı.

Antwerp, dünya elmas piyasasının kalbi durumunda. Kentte her gün yaklaşık 150 milyon dolar değerinde taş işleniyor, naklediliyor ve el değiştiriyor.