Nijerya'da Boko Haram baskını: 55 ölü

Nijerya'nın kuzey doğusunda Boko Haram militanları tarafından düzenlenen bir dizi saldırıda 55 kişi öldü.

Nijerya ordusundan yapılan açıklamada, militanların Borno eyaletinde Bama kentine bir baskın düzenledikleri, hapishaneden 105 mahkûmu kaçırdıkları, ordu ve hükümet binalarını ateşe verdikleri belirtildi.

Bölgedeki muhabirler, militanlar tarafından düzenlenen bu tür saldırılar olağan karşılansa da bu son saldırının çok kanlı olduğuna dikkat çekiyorlar.

Lagos'taki BBC muhabiri, bu son saldırının, askerî operasyonlarla Boko Haram militanlarının büyük ölçüde etkisiz hale getirildiği iddialarını gölgelediğini bildiriyor.

Nijerya Cumhurbaşkanı Goodluck Jonathan, Boko Haram militanlarına af getirecek bir anlaşma sağlayabilmek için yeni bir komite oluşturdu ancak örgütün lideri Ebubekir Şekeyu bu öneriyi reddediyor.

Nijerya ordu sözcüsü Musa Sagir, ağır silahlarla donanmış yaklaşık 200 Boko Haram militanının, sabah erken saatlerde otobüsler ve kamyonetlerle Bama'ya geldiklerini söyledi. Militanlardan bazılarının askerî kışla ve binalara saldırdıklarını belirten sözcü, karşı saldırıyla bu militanların püskürtüldüğünü, çatışmada 10 militanın öldürüldüğünü, iki militanın da yakalandığını belirtti.

Sagir, bazıları askerî üniforma giymiş olan örgüt militanlarının cezaevine girerek, saklanmayı başaran bir kaçı hariç tüm gardiyanları öldürdüğünü ve 105 mahkûmu kaçırdıklarını açıkladı.

Yaklaşık beş saat süren çatışmalarda 22 polis memuru, 14 gardiyan, iki asker, üçü çocuk, biri kadın dört sivil ve 13 Boko Haram militanı öldü.

Boko Haram örgütü, hükümeti devirmek ve bir İslâm devleti kurmak için silahlı mücadele veriyor.

Geçen ay Nijerya Borno eyaletindeki ordusu Baga kentinde bir operasyon düzenlemiş, resmî rakamlara göre 37, insan hakları örgütlerine göre ise yaklaşık 200 kişi yaşamını yitirmişti.

İlgili haberler