Yeni Yahudi yerleşimlerine onay yok

İnsan hakları örgütü Peace Now (Barış Şimdi), İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'nun, gayrı resmî olarak, Batı Şeria'da inşa edilecek yerleşimlere onay verilmesini durdurma talimatı verdiğini açıkladı.

Örgüt, Netanyahu'nun, Amerika Birleşik Devletleri'nden gelen, Orta Doğu barış sürecini yeniden başlatma baskısı sonucunda bu kararı aldığını belirtiyor.

İsrail hükümetinden bu konuda teyit ya da yalanlama gelmedi.

İsrail ve Filistin arasındaki doğrudan görüşmeler, Yahudi yerleşimleri konusundaki bir anlaşmazlık nedeniyle 2010 yılında kesilmişti.

İsrail'in 1967'de Batı Şeria ve Doğu Kudüs'ü işgalinden bu yana inşa edilen yaklaşık 100 yerleşim merkezinde yaklaşık 500 bin Yahudi yaşıyor. Yerleşimler uluslararası yasalara göre yasadışı kabul edilse de İsrail bunu reddediyor.

Kasım ayında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda onaylanan ve İsrail'in sert şekilde karşı çıktığı, Filistin'e 'üye olmayan gözlemci ülke' statüsü verilmesi sonrasında Netanyahu hükümeti, yerleşimciler için üç bin yeni ev inşa edileceğini açıklamıştı.

Obama'nın baskısı

Peace Now, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barak Obama'nın Mart ayında İsrail’e yaptığı ziyaretten bu yana, hükümetin Batı Şeria'da yeni yerleşim birimleri için herhangi bir onay vermediğini ya da yeni yerleşim birimleri için herhangi bir tahsiste bulunmadığını belirtiyor.

İsrail Ordu Radyosu, Başbakan Netanyahu'nun, İsrail Konut Bakanı Uri Ariel'le yaptığı toplantıda bu talimatı verdiğini duyurdu.

Yeni yerleşim birimleri kurulmasını destekleyen Yesha Konseyi de, Başbakanlık'tan, yeni tapular için onay verilmediğini duyduklarını açıkladı.

Konut Bakanı Uri Ariel, İsrail Ordu Radyosu'nun bu konudaki soruları karşısında, "Başbakan'la yaptığım görüşmelerle ilgili bir açıklama yapmam. Bu konuda da bir yorum yapmayacağım" dedi.

Peace Now Yerleşim İzleme Birimi Başkanı Hagit Ofran, "Bu, yerleşim inşasının dondurulduğu anlamına gelmiyor. Başkan Obama'nın ziyareti öncesinde onaylanan yerleşimlerde inşaat devam ediyor" dedi.

Filistin lideri Mahmud Abbas'ın sözcüsü Nebil Ebu Rudeyne, "Özellikle Kudüs'te, 1967 sınırları içinde yerleşim birimleri inşasının dondurulması, İsrail'le ciddî ve anlamlı görüşmelerin başlayabilmesinin temeli. İsrail'in bunu resmî olarak açıkladığını duymamız gerekir" dedi.

İlgili haberler